Güvenli bölge umut oldu! Suriyeliler evlerine dönmek istiyor

Türkiye ve ABD'nin ortaklaşa yürüttüğü, Suriye'nin kuzeyine kurulması planlanan güvenli bölge Suriyeli siviller için umut oldu. Suriyeliler, bir an önce güvenli bölgenin oluşturulmasını ve evlerine dönmeyi istiyor.

16.08.2019 10:07
Güvenli bölge umut oldu! Suriyeliler evlerine dönmek istiyor

Türkiye ve ABD'nin ortaklaşa yürüttüğü, Suriye'nin kuzeyine kurulması planlanan güvenli bölge, iç savaş nedeniyle evlerini terk eden Suriyeli siviller için umut oldu. Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine yerleşen ve günün büyük bölümünü sınır hattında, birkaç yüz metre uzaklıktaki evlerini izleyerek geçiren Suriyeliler, bir an önce güvenli bölgenin oluşturulmasını ve evlerine dönmeyi istediklerini söyledi.

SINIR HATTINDAKİ KENT VE İLÇELERE YERLEŞTİLER

Suriye'nin kuzeyindeki bölgede yaşayan yüz binlerce Suriyeli, iç savaşın başlamasının ardından evlerini terk ederek, Türkiye'ye sığındı. Çatışmaların neden olduğu endişe ve terör örgütlerinin kentlerini kontrol etmesiyle zorunlu olarak göç eden Suriyeli siviller, Türkiye'ye sığındı ve büyük bölümü de yeniden evlerine dönebilmek umuduyla sınır hattındaki kent ve ilçelere yerleşti.

Suriye'nin önce terör örgütü DEAŞ şimdi ise PKK/YPG kontrolündeki Tel Abyad kentinden zorunlu olarak göç eden binlerce sivil de evlerine yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine yerleşti. Akçakale'de günlük yaşamlarına devam eden Tel Abyadlılar, Suriye'nin kuzeyine yönelik güvenli bölge kurulmasına ilişkin görüşmeler üzerine evlerine dönebilme umuduyla sınır hattının yolunu tuttu. Boş zamanlarında sınır hattına gelen ve 1 kilometre uzaktaki evlerini uzaktan izleyen Tel Abyadlılar, son günlerdeki gelişmelerin ardından kentlerine dönebilmek için Türkiye'nin bir an önce güvenli bölgeyi hayata geçirmesini arzuladıklarını söyledi.

"ABD İLE YAPILAN GÖRÜŞMELER BİZİ UMUTLANDIRDI"

Çocuklarıyla birlikte 6 yıl önce Tel Abyad'dan zorunlu olarak göç edip, Akçakale'ye yerleşiğini anlatan Mustafa el Nasır, tek isteklerinin yeniden evlerine dönmek olduğunu söyledi. Tel Abyad'ın terör örgütlerince işgal edildiğini, şu anda ev, iş yeri ve arazilerinin teröristlerce kullanıldığını anlatan Mustafa el Nasır, "Evimize 1 kilometre uzaktayız ama sahip olduğumuz tüm varlıklarımız şu anda teröristler tarafından işgal edilmiş durumda. Biz yeniden evimize, topraklarımıza dönmek istiyoruz. Bunun için de bir an önce Türkiye'nin bölgeyi güvenli hale getirmesini istiyoruz. ABD ile yapılan görüşmeler bizi umutlandırdı. ABD'ye güvenmiyoruz ama Türkiye'nin varlığı bizi sevindiriyor ve evimize dönmek adına hepimizi umutlandırıyor" dedi.

Mustafa el Nasır, Türkiye'de bulundukları süre içinde kendilerine her türlü desteği sağlayanlara ve Türkiye Cumhuriyeti'ne de teşekkürünü dile getirdi.

"AİLEMLE TEL ABYAD'A DÖNMEK İSTİYORUM"

Suriyeli Ahmet el Eşup da bir an önce ülkelerine dönmek istediklerini ve bunun için Türkiye'nin, Fırat'ın doğusunu askeri harekat veya güvenli bölge uygulaması ile teröristlerden arındırmasını beklediklerini kaydetti.

Tel Abyad'da bulunduğu sürede şoförlük yaparak, geçimini sağlayan ve iç savaş nedeniyle yıllardır Akçakale'de yaşamını sürdüren Hüseyin el Salih de tek isteğinin yeniden ülkesine dönmek olduğunu belirtti. Türkiye'de bulundukları süre içinde her türlü desteği aldıklarını belirten Hüseyin el Salih, "Ben ailemle yeniden Tel Abyad'a dönmek istiyorum. Hala orada akrabalarım var ve maalesef teröristlerin baskısı altında zorunlu olarak yaşamlarını sürdürüyor. Yıllardır görmediğim için onları çok özledim. İnşallah bir an önce bizim topraklarımızda Türkiye'nin girişimiyle Azez, Cerablus ve Afrin gibi teröristlerden temizlenerek özgürleştirilir. Ülkemi, şehrimi çok özledim; geri dönünce ilk işim, arabamın deposuna yakıt doldurmak ve bitene kadar tüm sokaklarını dolaşmak olacak" diye konuştu.

Güvenli bölge umut oldu! Suriyeliler evlerine dönmek istiyor

Türkiye, Suriye, 3. Sayfa, Güncel

Kaynak: DHA

YORUMLAR (11)
FFFFFF: ordaki petrolü sömüren rusya abd bizde burda bu hanzolarla uğrasıyoruz bari bizde sömürek ama biz yakışmaz günah
ALI: bunlar gıtmez ekmek elden su golden yaşıyolar herşey hazır elektırık derdı yok su derdı yok kıra yok yıcek devleten ayagındakı ayakabı devleten bızım garıbanlar ne yapalarza yapsınlar
BİR DOST: TÜRKİYE YILLARDIR AMERİKA DAN EN AĞIR DARBELERİ YEDİ. TÜRKİYE YE ZARAR VERMEK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPTI. TÜRKİYE YE KARŞI KALLEŞCE HAREKET ETTİ. TÜRKİYE YE ZARAR VERMEK İÇİN TERORİSTLERLE İŞBİRLİĞİ YAPTI. BİZ BU SAAT DEN SONRA AMERİKA YA NASIL GÜVENECEĞİZ. BİZİM ASKERİMİZİN BAŞINA ÇUVAL GEÇİRENLERE KENDİ TOPRAKLARIMIZDA NASIL KABULLENECEĞİZ ?
100YİLLİ DAVASİ: bu sefer balik kilcklidir bogazinizda kala bilir
ADAM: Allah aşkına bu iki kişiyi takip edin. Bakalım güvenli bölge kurulunca gitmişler mi o bayıldıkları köylerine yoksa bağcılarda kaçak çiğ köfte mi yapmaya başlamışlar. O zaman inanırım
VAROL: İki kişi mi dönecek yalan maksatlı haber
AH!: ÖZALLI YILLAR BOYUNCA VARLIK İÇİNDE YOKLUK ÇEKTİRİLDİK. SEBEP ŞUYMUŞ: GEÇ KAPİTALİST ÜLKELER SÖMÜRECEK ÜLKELER BULAMAYACAKLARINDAN KENDİ HALKINI SÖMÜRMEK ZORUNDALARMIŞ. BUNU BİZE BENİMSETTİLER. ALMANYA GİBİ OLACAĞIMIZA İNANDIRILARAK. AĞIR VERGİLER VE ENFLASYON ALTINDA SEKSENLERİN BAŞINDAN İTİBAREN CANIMIZI ALARAK YOLLAR KÖPRÜLER ŞUNLAR BUNLAR YAPILDI. BEN YOKSULLUKTAN EVLENEMEDİM BİLE ÇOCUĞUM DA YOK HALİYLE. ŞİMDİ BÜTÜN BUNLARA BELEŞTEN KONAN ARSIZ ARAPLAR BURDAN GİDERLERMİ? BIRAKIN BU İŞLERİ
MİSAFİR: Gitmek isteseler bayram diye gidenler geri gelmez.dunyadaki numunelik ve ucube ilticaci sistemi bizdeki.
KENAN: Kim bunları başımıza bela ettiyse gönderebiliyorsa göndersin can güvenliği yokmuş bayram yada tatile gidenlerin can güvenliği yoksa nasıl gidiyor bunlar istemiyorum
ALİ: yine milletin gazını almak için uydurulmuş bir haber adamlar rahatlık içinde yaşıyorlar öyle kolay kolay giderlermi olan bize bizim çocuklarımızın geleceğine oldu buna sebep olanların vebali günahı o kadar çok ki
Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın