Suriyelilerin Kandil Dileği: "Barış"

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, gelecek yılki Berat Kandili'ni evlerinde geçirmek istiyor

Suriyelilerin Kandil Dileği:
23.06.2013 17:24 | Son Güncelleme: 23.06.2013 17:24

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki akrabalarının yanına sığınan Suriyeliler, Berat Kandili dolayısıyla "barış" dileklerinde bulundu.

Beşir Derneği yetkilileri, Berat Kandili nedeniyle Reyhanlı'da yaşayan Suriyeli ailelere kandil simidi dağıttı.

Derneğin Reyhanlı Temsilcisi Cengiz Hazırlar, zor zamanlarda zorluğu yaşayan her kim olursa olsun onların yanında olmayı sürdüreceklerini ifade etti.

İlçedeki 250 aileye Berat Kandili dolayısıyla kandil simidi dağıtıldığını belirten Hazırlar "Yarım elma ile de olsa kardeşliğimizi ve sıcak ilişkilerimizi karşıdaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı devam ettireceğiz. Bu gecenin İslam ailemine hayırlı olmasını ve Suriye'deki iç savaşın bitmesini diliyorum" dedi. 

Vatanlarını ve evlerini geride bırakarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler de Berat Kandili nedeniyle barış umutlarını dile getirdi. Yaklaşık 8 ay önce ilçedeki akrabalarının yanına geldiğini belirten Abu Numan, tüm Müslümanların barış içinde kandil gecelerine ulaşmasını temenni etti.

Kandil gecesinin Suriye'deki iç savaşın bitmesi ve evlerine dönmeleri için vesile olmasını dileyen Numan, desteklerinden dolayı Türk halkına teşekkür etti.

Ülkesinden 6 ay önce kaçarak Türkiye'ye sığındığını anlatan Sait El Mansur da "İnşallah bu gecenin vesilesiyle tüm İslam alemi birlik ve dirlik içinde olur. Bizlerin en sıkıntılı olduğu dönemlerde, yanımızda olan Türk halkına sonsuz teşekkür ediyoruz. Başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm kardeşlerimizden Allah razı olsun. Ülkemize artık barış gelsin. İnşallah gelecek yıl ki Berat Kandili'nde evimizde oluruz" diye konuştu.

Gelecek yıl evde olmayı hayal ettiğini dile getiren 11 yaşındaki Zeynel Abdo ise "Siz kardeşlerimiz Türk halkı da bizleri ülkemizde ziyaret edersiniz" dedi. - Hatay

Kaynak: AA

Haberler››Güncel››Suriyelilerin Kandil Dileği: 'Barış' - Haberler