Tacikistan'da Bazı İmamlar, Camiden Topladıkları Parayla Komünist Lider Lenin'in Heykelini Restore Etti

Tacikistan'da bazı imamlar, Şaruz Kent Konseyi'ne 'Lenin heykelini restore ettirme önerisinde' bulundular. Camide bağış toplayan imamlar heykeli restore ettirdi. Bolşevik Devrimi'nin lideri Lenin, ateizmin savunucusu olarak biliniyor.

10.09.2018 11:53 | Son Güncelleme: 10.09.2018 12:29

Orta Asya medyası, 'ın güneyindeki Müslüman din adamlarının camilerde topladıkları haftalık bağışlarla heykelini restore ettiklerini yazdı. Bolşevik devriminin lideri Vladimir Lenin'in önderliğinde kurulan Sovyetler Birliği'nde yer alan ülkelerden Tacikistan'da da diğer Sovyet ülkeleri gibi 70 yıl boyunca ateizm yaygınlaşmıştı.

ELİ KIRILAN HEYKELE EL YAPILDI

Lenin'in Şaruz kentinin merkezinde bulunan heykeli iki yıl önce kimliği belirsiz kişilerce devrilmişti. Radio Liberty'nin Tacikçe Servisi olan Radio Ozodi'nin haberine göre saldırı sırasında eli kırılan heykele yeniden el yapılırken Lenin altın rengine boyandı.

ÖNERİYİ İMAMLAR SUNDU

Şaruz Kent Konseyi'nden Mehriniso Rajabova, heykeli restore ettirmek için para toplama fikrini imamların kent yönetimine getirdiğini söyledi ve ekledi; "Heykeli tamir ettirdiler, heykel etrafındaki parkı da elden geçirdiler ve fıskiyeleri yaptırdılar."

HAFTADA 100 DOLAR BAĞIŞ

Radio Ozodi'ye konuşan bir imam, restorasyonun maliyetini açıklamasa da her caminin haftada 100 dolar bağış topladığını söyledi.

TARİHİ DEĞER TAŞIDIĞI GEREKÇESİYLE YIKILMAMIŞTI

11 yıl sonra bağımsızlığını ilan eden ülkede çok sayıda Lenin heykeli yıkılırken, ülkenin güneyindeki en büyük Lenin heykeli olan bu heykel, tarihi değer taşıdığı gerekçesiyle yıkılmamıştı.

Tacikistan'da Bazı İmamlar, Camiden Topladıkları Parayla Komünist Lider Lenin'in Heykelini Restore Etti

Tacikistan, Lenin, Dünya


27.02.2020 20:28:04