Tahran: Kuzey Kore'nin Nükleer Denemesi

İran, Dünya Güçlerinin Nükleer Silah Kullanma Konusundaki "Adaletsizliklerinin", Kuzey Kore'nin Nükleer Denemesi Gibi, Dünya Barışını Tehdit Eden Sonuçlar Doğurduğunu Belirtti.

10.10.2006 12:40 | Son Güncelleme: 10.10.2006 12:40Tahran: Kuzey Kore'nin Nükleer Denemesi
İran, dünya güçlerinin nükleer silah kullanma konusundaki "adaletsizliklerinin", Kuzey Kore'nin nükleer denemesi gibi, dünya barışını tehdit eden sonuçlar doğurduğunu belirtti.

İran Hükümet Sözcüsü Holam Hüseyin Elham gazetecilere yaptığı açıklamada, "Büyük güçler, nükleer silah kullanma ve üretmeye yetkili olduklarını düşünüyorlar. Uluslararası kanundaki bu adaletsizlik, eşitsizlik ve ayrımcılık, dünya barışına yönelik, Kuzey Kore'nin nükleer denemesi gibi tehditlerle sonuçlandı" diye kaydetti. İran'ın nükleer silahlara karşı olduğunu tekrar vurgulayan Elham, "Nükleer teknolojinin barışçıl amaçlarla kullanımı herkes içindir. Ancak askeri kullanımına ve nükleer silahlara herkes için karşı çıkılmalıdır. Kimse nükleer bomba kullanmak için uygun değildir" diye konuştu.

Elham daha önce yaptığı açıklamada da, İran'ın nükleer silahların üretimine ve kullanımına karşı olduğunu bildirmiş, "Nükleer silahlara karşı savaşın en iyi çözümü, büyük güçlerin, onları yok etmeye başlamasıdır" diye belirtmişti.


Kaynak: İHA

20.01.2020 06:36:10