Tanal, Bingöl'ün Sorunlarını Da Mercek Altına Aldı

CHP'li vekil Mahmut Tanal, Bingöl'ün Kiğı ilçesinde olmayan diyaliz ünitesini Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na sordu.

Tanal, Bingöl'ün Sorunlarını Da Mercek Altına Aldı
04.02.2016 11:19 | Son Güncelleme: 04.02.2016 11:19

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, seçim bölgesi olmadığı halde Türkiye'nin farklı illerinde olduğu gibi Bingöl'ün de sorunlarını meclise taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM'ne soru önergesi vererek Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun cevaplamasını istedi. Verilen önergede, Bingöl'ün Kiğı İlçesi'nde diyaliz ünitesinin kurulup kurulmayacağı soruldu.

Vekil Tanal yaptığı açıklamada: " Bingöllü vatandaşlardan gelen şikâyetleri gündemine alarak, Bingöl ilinin Kiğı ilçesi başta olmak üzere Bingöl İlinin diğer ilçelerinde de Diyaliz Merkezleri'nin olmamasının, İlçelerde ve köylerdeki diyaliz hastalarının özellikle kış mevsiminde büyük sıkıntılar yaşamasının Anayasa'ya aykırı olduğunu ve bu durumda İnsan Haklarının da ihlal edildiğini ve bu konuda biran önce çözüm sağlanmalıdır" dedi.

"Sosyal Devlet İlkesini İhlal Ediliyor"

TANAL; "Özellikle sağlık konusunda vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap verilememesi ve vatandaşlarımızın özellikle kışın sert ve ağır geçtiği bölgelerde sağlık konusunda mağdur olması Anayasa'mızda yer alan Sosyal Devlet İlkesini ihlal edildiği anlamını çıkarabilmemize neden olmaktadır. Sosyal Devlet ilkesini benimsemiş bir hukuk devletinde 2016 yılında hala insanlarımız Tedavi olmak için Kilometrelerce yol kat ediyorlar, gerçekten üzücü olan bu durumun çözümü biran önce sağlanmalı. Vatandaşlarımız Sağlık gibi temel haklarının yerine getirilmemesinden şikâyet ettirilmemelidir" Dedi.

TBMM'ye yazılı olarak verilen soru önergesinde şu bilgilere yer verildi.

1) Bingöl iline bağlı ilçelerde diyaliz merkezleri var mıdır? Diyaliz Merkezleri varsa ayrı ayrı belirtilmek üzere hangi ilçelerde diyaliz merkezleri vardır ve diyaliz merkezlerinin isimleri nelerdir? Diyaliz merkezleri yoksa bu durum Anayasa'nın 56. Maddesinin ihlal edildiği anlamına gelmemekte midir?

2) Diyaliz tedavisi mahiyeti itibarıyla ertelenemez ve ikame edilemez bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle İlçelere Diyaliz merkezleri açılacak ve gereken sağlık hizmeti sağlanacak mıdır? Bingöl iline bağlı ilçelere hemodiyaliz ve periton diyaliz hizmeti ne zaman götürülecektir?

3) Bingöl iline bağlı ilçelerde Diyaliz Merkezlerinin olmaması ve hastaların özellikle kışın sert geçtiği ilçe ve köylerde zorlu şartlarda diyaliz tedavisi olmak için il merkezlerine gitmeye mecbur bırakılması Anayasa'da yer alan "Sosyal Devlet" ilkesine aykırılık teşkil etmemekte midir?

4) Bingöl Kiğı ilçesinde hasta sayısının fazla olması sebebiyle diyaliz ünitesi kurulacak mıdır? Diyaliz merkezi kurulacaksa ne zaman kurulacaktır?

5) Servis hizmetinin diyaliz tedavisi gören vatandaşlarımız için gereklilik olduğu göz önüne alınırsa; Diyaliz tedavisi gören vatandaşlarımız için hangi ilçelere servis hizmeti verilmektedir?

6) Bingöl ilinin Sancak ilçesinde yaşayan diyaliz hastası vatandaşlarımızın yararlandığı servis hizmetine son verildiği doğru mudur? Doğru ise Sancak ilçesindeki servis hizmetine son verilmesinin yasal gerekçesi nedir? İlçede servis hizmetine son verilmesi ve diyaliz hastası vatandaşlarımızın mağdur edilmesi Anayasa'nın ihlal edildiği anlamına gelmemekte midir? Sancak İlçesinde diyaliz tedavisi gören vatandaşlarımızın yararlanması için servis hizmeti erilecek midir? Servis hizmeti verilecekse ne zaman verilecektir?

Haber: Rıdvan ORTAKAYA

Kaynak: Temsilci

Haberler››Güncel››Tanal, Bingöl'ün Sorunlarını Da Mercek Altına Aldı - Haberler