Tarihi Sikkeden Amblem Oluşturdular

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Akdeniz Üniversitesi Adına Prof

04.08.2010 12:52 | Son Güncelleme: 04.08.2010 12:52Tarihi Sikkeden Amblem Oluşturdular
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Akdeniz Üniversitesi adına Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığında sürdürülen Myra-Andriake kazılarında geçen yıl bulunan sikkelerdeki figür, kazıların amblemi haline geldi.

Demre'de geçen yıl başlayan kazılarda buğday silosunda bulunan MS 3. Yüzyıl'a ait sikkelerdeki figür, kazıların sembolü haline dönüştü. Amblem, ekibinin yazışmalarında kullanılmaya başlandı.

Kazı Başkanı Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Nevzat Çevik, amblemle ilgili şunları söyledi:

'Kazıda bulduğumuz bir Myra Kent sikkesi kentin kimliğine ışık tutuyor. Buna göre bir Mersin ağacından çıkan vejetasyon (Doğa) tanrıçası Artemis, Myra'ya özgü bir tanrıça olduğunu gösterdi. Çünkü tanrıçanın içinde doğduğu Mersin ağacının adı, eski adı 'Myrrh' olan Myra Antik Kenti'nin adıyla özdeşti. Sikkelerde Artemis'i iki kişi yılanlara karşı koruyor. Bu sikkeden yola çıkarak Myra Antik Kenti'nin eski adını da 'Muri' olarak tespit ettik. Kentle ilgili bu kadar ışık tutan sikkelerdeki figürü kazılarının amblemi olarak değerlendirdik. Kullanmaya başladığımızda herkes tarafından beğeni topladı. Myra Antik Kenti'nin tarihçesine uygun oldu.'

(ACA-TUB-FÜ-ŞEN-SEM) - ANTALYA


Kaynak: AA

20.02.2020 13:59:49