Tatvan Kaymakamı Hacıbektaşoğlu: "Devlet göçerlere el uzatsın"

Bitlis'in Tatvan Kaymakamı Osman Hacıbektaşoğlu, göçerlere imkan sağlanması halinde Türkiye'nin et ve süt ihtiyacının hepsini en ucuz şekilde karşılayabileceklerini söyledi.

14.12.2007 14:43 | Son Güncelleme: 14.12.2007 14:43Tatvan Kaymakamı Hacıbektaşoğlu:
Bitlis'in Tatvan Kaymakamı Osman Hacıbektaşoğlu, göçerlere imkan sağlanması halinde Türkiye'nin et ve süt ihtiyacının hepsini en ucuz şekilde karşılayabileceklerini söyledi.

Göçerlerin yaşam tarzı itibarıyla hayvancılığa yatkın olduklarını ancak, son 20 yıldır yaşanan terör yüzünden hayvancılık yapamadıklarını kaydeden Hacıbektaşoğlu, bunun sonucunda da et ve hayvan fiyatlarının arttığını belirtti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çok fazla göçer bulunduğunu aktaran Kaymakam Hacıbektaşoğlu, "Bilinçsiz bir şekilde hayvancılık yapmalarına rağmen yerleştikleri yerlerde insanlara ucuz et ve süt alma imkânı sağlıyorlar. Devlet bunlara el uzatıp hayvancılık eğitimi vererek hayvancılığı göçerlere yaptırırsa Türkiye'nin et ve süt ihtiyacının tamamını en ucuz şekilde karşılar." dedi.

Yaşanan terör olaylarının ağırlığı yüzünden göçerlerin niteliklerini kaybetmeye başladığını ve göçler sayılarının bir hayli azalması yüzünden bölgedeki ekonomik dengelerin de değiştiğine dikkat çeken Hacıbektaşoğlu, göçerlere nitelikli hayvancılık konusunda imkan sağlanması gerektiğini kaydetti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaklaşık 7 bin ailenin göçebe olarak yaşam sürdürdüğünü dile getiren Hacıbektaşoğlu, "Göçün önlenmesi, ekonomik refahın artması ve batı metropollerinin rahatlaması gibi faydaları göz önünde bulundurulursa, göçerlerin topraklarında kalmayı istemelerini sağlamak için devlet elinden geleni yaparak hizmeti göçerin ayağına götürmelidir." diye konuştu.


Kaynak: CHA

21.02.2020 06:17:31