Tazminat Mağduru Gazi, Kredi Çekip İş Yeri Açtı

Sağ Bacağının Dizinden Aşağısını Kaybeden ve Ödenen Tazminatın Bir Bölümü Tekrar İstenen Gazi Uzman Çavuş Yüksel Ünal, Kredi Çekip Lastik Satış ve Tamir Dükkanı Açarak 5 Kişiye de İstihdam Sağladı.

Tazminat Mağduru Gazi, Kredi Çekip İş Yeri Açtı
29.06.2007 10:09 | Son Güncelleme: 29.06.2007 10:09

Bingöl'ün Genç ilçesi kırsalındaki operasyon sırasında mayına basarak sağ bacağının dizinden aşağısını kaybeden ve ödenen tazminatın bir bölümü tekrar istenen gazi Uzman Çavuş Yüksel Ünal, kredi çekip lastik satış ve tamir dükkanı açarak 5 kişiye de istihdam sağladı.

16 Kasım 2000 tarihinde Şahintepesi Bekçiler mevkisindeki operasyonda teröristlerin döşediği mayına basarak bir bacağını kaybeden Uzman Çavuş Yüksel Ünal'ın, diğer bacağı da ciddi derecede hasar gördü.

Bacağının koptuğunu bir gün sonra kaldırıldığı hastanede öğrendiğini, daha sonra da GATA'da 2 yıl tedavi gördüğünü anlatan Ünal, taburcu edilerek malulen emekli olduğunu, 2003 yılı Ocak ayından itibaren de emekli maaşı almaya başladığını söyledi.

Tedavi süresince büyük sıkıntılar çektiğini, ancak eşi Funda Ünal ve ailesinin kendisini hiçbir zaman yalnız bırakmadığını belirten Ünal, "O dönemde çok acılar çektim. Evli ve 2 çocuk babasıydım. Ailemin ve arkadaşlarımın verdiği moralle ayakta durdum. Tazminatım geriye dönük olarak verildi. Ama bir süre sonra bana 12 bin 800 YTL fazla ödeme yapıldığı bildirilerek

faiziyle birlikte benden 27 bin YTL olarak geri istendi. 'Keşke canım gitseydi daha iyiydi' dedim. Çünkü, ben bu vatana bir bacağımı vermiştim. Bunun bedeli maddiyatla ölçülebilir miydi? Çok üzüldüm. Yargıtay'a başvurdum. Sonra ses seda çıkmadı" dedi.

Sağ bacağına dizinden aşağı protez bacak taktırdıktan sonra kredi çekerek, Adana'nın merkez Yüreğir ilçesinde lastik satış ve tamir dükkanı açtığını belirten Ünal, "Dükkanıma da mayın patladığında sırt çantamda bulunan kanlı bayrağımı yıkayıp, ütüleyerek astım. Ben ve Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece bu bayrak orada asılı kalacak. Burada 5 insana kazancımdan ve maaşımdan fedakarlık yaparak sigortalı iş ve aş verdim. Bu beni çok mutlu ediyor. Çünkü, onları anne baba ve kardeşleriyle birlikte

hesaplarsak 30 kişi eder. Önce Allah sonra benim sayemde ekmek yiyorlar" dedi.

Teröre karşı asırlardır birlikte yaşayan Kürt - Türk insanının, ayrım yapmadan birlik ve beraberlik içerisinde olması gerektiğini de ifade eden Ünal, "Türkiye'de terör bir gün mutlaka bitecek. Hainler nereye kadar mayın döşeyecek, yurt dışındaki destekçileri onları nereye kadar besleyecek? Ben bu halimle bile bu vatan için, gerekirse bir oğlum var onunla birlikte canımı vermeye hazırım. Benim için vatan, bayrak her şeyden önde gelir. Herkes böyle düşünürse bu ülkenin sırtı yere gelmez, yücelir. Terörü

yenmek için istihdamı artırmak, çalışmak gerekir" diye konuştu.

Bölücü terör örgütünün, son günlerde mayınlı saldırılarının artmasına karşılık, Türk askerinin operasyona gittiğini ve döndükleri yollarda çok dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Ünal, "Mayına karşı dar geçitler yerine geniş arazide yürüyün. Yürüdüğünüz yola çok dikkat edin. Bir geçtiğiniz yerden ikinci kez geçmeyin. Çünkü, onlar hep aynı yerlere mayın döşüyorlar" diyerek uyarıda bulundu.

38 yaşındaki iki çocuk babası Ünal'ın eşi Funda Ünal da, kocasının yaralandığı ve hastanede tedavi gördüğü süreçte çok büyük acılar ve sıkıntılar çektiklerini, özellikle tazminatın geri istenmesi konusuna çok üzüldüklerini, ancak daima elele vererek ayakta durduklarını ifade ederken, açtıkları işyerinde de eşi işteyken yokluğunu aratmadığını söyledi.

Gazi Yüksel Ünal'ın iş yerine gelen müşteriler de, geçimini sağlayacak geliri olmasına rağmen, iş yeri açarak başkalarına da istihdam sağlamasını takdirle karşıladıklarını söylediler.

(DF-AB-MEF-Y)

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Tazminat Mağduru Gazi, Kredi Çekip İş Yeri Açtı - Haberler