TBMM'de Müge Anlı'ya tepki göstermek için Zazaca konuşan HDP'li Vekil Erdal Aydemir'e tepki

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, geçtiğimiz günlerde Zazaca konuşan konuğunu yayından alan Müge Anlı'ya TBMM'de Zazaca konuşarak tepki gösterdi. Milletvekilleri, Aydemir'in iddiasının asılsız olduğunu ileri sürerek, tepki gösterdi.

08.11.2019 15:02 | Son Güncelleme: 08.11.2019 17:10

Genel Kurulu'da söz alan HDP Milletvekili Erdal Aydemir,ATV ekranlarında yayınlanan Müge Anlı'da Zazaca konuşan bir kadının yayından alındığını öne sürerek, kürsüden Zazaca konuşma yaptı. Meclis Başkanvekili Levent Gök, konuşmasını Türkçe yapması konusunda Aydemir'i uyardı. AK Parti, CHP ve İYİ Partili milletvekilleri de HDP'li Aydemir'in Zazaca konuşmasına tepki gösterdi.

"ZAZACA DA BİZİM, KÜRTÇE DE BİZİM"

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Aydemir'in iddialarının doğru olmadığını ileri sürdü. RTÜK Kanunu'na göre bir programda başka bir dilde konuşulduğunda çeviri yapılması gerektiğine dikkat çeken Muş, Müge Anlı'ya telefonla bağlanan kadının anlattıkları çeviri yapılamadığı için yayından alındığını, bundan 'Zazacaya düşmanlık' gibi bir anlam çıkarılamayacağını söyledi. Muş, "Zazaca da bizim, Kürtçe de bizim" dedi.

Erdal Aydemir

"AK PARTİ DÖNEMİNDE ZAZALARA BİRÇOK HAK VERİLMİŞTİR"

AK Parti Bingöl Milletvekili Fevzi Berdibek ise bölgesinde çok sayıda Zaza yaşadığını belirterek, "Zazalar bu ülkenin çimentosudur. AK Parti döneminde Zazalara birçok hak verilmiştir" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

ATV'de yayınlanan Müge Anlı'nın programında, Siverek'ten canlı yayına bağlanan kadın Zazaca konuşmuştu. Stüdyodaki konuk yanıt verirken, konuşmaları çevirebileceğini söylemiş ama önce sesi biplenmiş, sonra konuşma kesilmişti. Yapılan yayında, programa konuk olan kişi söylediklerini çevirmeden önce "Zazaca konuşabiliyor muyum?" sorusu ise dikkat çekmişti. Programda bulunan kişi "söyleneni çevirebilirim" demesinin üzerine Anlı, "Anlamadığımız bir şeyi yayına vermemizin bir anlamı yok" demişti.

AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek ve AK Parti eski Milletvekili Eşref Taş Zaza Dernekler Federasyon Genel Başkan Muharrem Alan, kısa sürede tepkilerin odağında olan Müge Anlı'nın özür dilemesini gerektiğini söylemişti. Konu hakkında canlı yayında açıklama yapan Müge Anlı, "Özür dile' diyorlar, ben özür dilemem. Neden dilemem biliyor musunuz; çünkü bir şey söylemedim." diyerek kendisini savunmuştu.

TBMM'de Müge Anlı'ya tepki göstermek için Zazaca konuşan HDP'li Vekil Erdal Aydemir'e tepki

Halkların Demokratik Partisi, Bingöl, Magazin, Güncel

Kaynak: DHA


HABER YORUMLARI (13)
SSK EMEKLİSİ:BU MİLLET O KADAR CAHİL Mİ OLABİLİR ALLAHIM . ? YAŞADIĞIMIZ COĞRAFYA VE İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ DURUM ÜZRE KANDIRILMAYA , BİRBİRLERİMİZE KIRDIRILMAYA NASIL DA MÜSAİTİZ. BIKMADIK MI DAHA BİRBİRİMİZİN GÖZÜNÜ OYMAYA . NEDİR BU AYMAZLIK NEDİR BU KIZGINLIK NEDİR BU NEFRET . BİRİ BİR PROĞRAM YAPIYOR GÜYA BİRİLERİ ONDAN DEVLET DEN DEĞİLDE ONDAN YARDIM BEKLİYOR. İYİ DE DEVLET NEDEN BU KADAR MİLLETİN SORUNLARINA DUYARSIZ ?NEDEN İNSANLARI BUNLARA MUHTAÇ EDER . SONRA BİRİ ÇIKAR HEMDE MİLLET VEKİLİ BU NİFAK NİFAK N
ATARABACI İSMAİL:Osman sen tercüme etsene o zaman. Mademki at dilini biliyorsun o zaman konuş be bilader. Senın de sonun onlar gibi olacak!!!
ATARABACI OSMAN:ben konuşmayı tercih etmiyorum abi, dünya ile dalga geçmek daha çekici geliyor
ATARABACI OSMAN:Abi At arabası kullanıyoruz, eleman yetiştiriyoruz anlamıyolar abi, yol yemek ot var abi, dil olarak atarabası At dilini tercih etsinler eğitim şart abi
SEVGİ BARIŞ:DOĞRU OLANI YAPMIŞ MÜGE ANLI NİYE ÖZÜR DİLESİN TÜRKİYEDE YAŞIYORUZ BAYRAK BİR DİL BİR .
FATİH:Kızım sen ne içtin şimdi bu ülkede zaza kürt ayırt edersen geriye bir sen kalırsın ozaman elin gavuru seni yer
ŞENAY:Boş işler....
DENİZ:Ulan elin suriyelisi arapça konuşur elin gavuru ingilizce konuşur bu ülkenin evlâtları bırakın kendi dilinde konuşsun zazaca kürtçe lazca hepisi bizim müge abla yakışmadı size
ADINIZI YAZIN:begenmeyen gitsin kardesim
ADİNİZİ YAZİN:hep Tahrik bunlar baska birsey anlamaz
Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın
19.11.2019 08:59:11