14 Mart 2018, 23:46

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Bozkır İsviçre'de

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Bozkır İsviçre

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, İsviçre'nin başkenti Bern'de çeşitli temaslarda bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, İsviçre'nin başkenti Bern'de çeşitli temaslarda bulundu.

TBMM Dışişleri Komisyonu üyeleri AK Parti Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal ve MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal'dan oluşan heyete başkanlık eden Bozkır, İsviçre Parlamentosu Dışişleri Komisyonu ile resmi görüşmeler gerçekleştirdi.

Görüşmeler, İsviçre Senatosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Flippo Lombardi'nin Türk heyeti onuruna öğle verdiği çalışma yemeğinde de devam etti.

Daha sonra Volkan Bozkır başkanlığındaki Türk heyeti, İsviçre Parlamentosu Başkanı Dominique de Buman ve İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis tarafından kabul edildi.

Görüşmelerde, ikili ilişkiler, Zeytin Dalı Harekatı ve bölgedeki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.

Heyete, Türkiye'nin Bern Büyükelçisi İlhan Saygılı ve Dışişleri Komisyonu Başkanı Kıdemli Danışmanı Büyükelçi Mustafa Levent Bilgen ve Komisyon Sekreteri Arda Zengin de eşlik etti.

STK başkanları sorunlarını anlattı

TBMM heyeti daha sonra İsviçre'deki Türk sivil toplum kuruluşlarının (STK) başkanları ve yöneticileriyle Türkiye'nin Bern Büyükelçiliği rezidansında bir araya geldi.

Zürih Başkonsolosu Asiye Nurcan İpekçi ve Cenevre Başkonsolosu Mehmet Sait Uyanık'ın da hazır bulunduğu buluşmada heyet, STK temsilcilerinin sorunlarını dinledi.

Basına kapalı gerçekleşen toplantıda, İsviçre'deki Türklerin eğitim, emeklilik, askerlik, çalışma hayatı ve diğer alanlarda karşılaştığı sorunların ele alındığı kaydedildi.

Görüşmenin ardından Büyükelçi Saygılı, Türk heyeti ve İsviçreli parlamenterlerin onuruna akşam yemeği verdi. Türkiye,TBMM Dışişleri Komisyonu,Volkan Bozkır,İsviçre
14 Mart 2018 Çarşamba 23:46