Tekirdağ'dan Kısa Kısa

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin, ramazan ayı dolayısıyla Edirne'ye düzenlediği kültür gezileri devam ediyor.

17.05.2019 10:01 Tekirdağ'dan Kısa Kısa
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin, ramazan ayı dolayısıyla Edirne'ye düzenlediği kültür gezileri devam ediyor.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi'nin organizasyonuyla Edirne'ye düzenlenen ikinci geziye katılan vatandaşlar Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak tarafından uğurlandı.


Albayrak, diğer yıllarda olduğu gibi kültür gezileri düzenlemeye devam ettiklerini söyledi.

Osmanlı'ya uzun yıllar başkentlik yapan serhat şehri Edirne'nin, Selimiye Camisi başta olmak üzere İslam aleminde önemli yeri olan mimari eserlere sahip olduğunu belirten Albayrak, "Ramazan ayı münasebetiyle vatandaşlarımızın hem tarihi camilerimizde ibadetlerini yerine getirmeleri hem de aileleriyle birlikte güzel vakit geçirmeleri için Edirne gezileri düzenliyoruz. Geziye katılan vatandaşlarımız kültür varlıkları ve doğasıyla çok güzel bir kentimiz olan Edirne'yi gezerken, tarihimiz hakkında önemli bilgiler ediniyorlar." dedi.

-Başkan Yüksel'den, Macaristan Büyükelçisi'ne davet

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Ankara'da gerçekleştirdiği temaslar kapsamında Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis'i ziyaret etti.

Yüksel, Matis'e Süleymanpaşa Belediyesi tarafından organize edilecek olan 55. Kiraz Festivali kapsamında 8 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek "Macar Günü" etkinliklerine davet etti.

Ziyarette Başkan Yüksel'e, Hayrabolu Belediye Başkanı Osman İnan ve AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan da eşlik etti.


Yüksel, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, Macar Büyükelçi ile iki ülke ilişkilerinin pekiştirilmesi ve turizmin canlandırılması hususunda fikir alışverişinde bulunduklarını belirterek, "Süleymanpaşa, Türkiye-Macaristan ilişkileri için merkezi bir kent olmanın yanı sıra önemli bir konuma da sahip olacak. Beş yıl içinde Macar halkı için turizmde birinci tercih olmayı hedefliyoruz." dedi.

Büyükelçi Matis de ziyaretden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 55. Geleneksel Kiraz Festivali daveti için Yüksel'e teşekkür etti.

-Gönül Sofraları

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen "Gönül Sofraları" Bahçelievler Mahallesi'nde kuruldu.

Bahçelievler Mahallesi'nde çok sayıda vatandaş orucunu birlikte açmanın mutluluğunu yaşadı.


İftar öncesi Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Gönül Sofraları'na konuk olan vatandaşları masalarında ziyaret ederek ramazan-ı şeriflerini tebrik etti.

İftar sonrası vatandaşlara ramazan şerbeti, Osmanlı macunu ve pamuk helva ikramı yapıldı.


-Malkara'da gazi ve şehit aileleri için iftar


Malkara Kaymakamlığı tarafından tarafından gazi ve şehit aileleri için iftar programı düzenlendi.


Kaymakam Erkan Karahan'ın katılımıyla Orduevin'de gerçekleşen programda, Kur'an-ı Kerim okundu, şehitler için dua edildi.


Programa, Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Murat Tatlı, Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, İlçe Emniyet Müdürü Mahmut Gülhan, İlçe Jandarma Bölük Komutan Vekili Jan. Bşçvş. Yetiş Kaya, Müftü Safi Çınar, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve şehit aileleri katıldı.


Kaymakam Karahan, Ramazan ayının Türk milletine huzur, bereket ve bolluk getirmesini temenni ederek, gaziler ve şehit aileleriyle birlikte iftar yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

-NKÜ'de "Psikoloji Seminerleri 6" gerçekleştirildi


Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü tarafından "Psikoloji Seminerleri 6" düzenlendi.


Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda yapılan seminerde Psikoloji Bölümü Araştırma Görevlileri Gizem Koç, Şıvganur Kirman Güngörer ve Eda Bağcı hazırladıkları sunumları katılımcılar ile paylaştı.


Gizem Koç, "Ebeveynlik ve Kuralları İçselleştirme" konulu çalışmasını sunarak davranım bozukluğu ve gelişimsel sonuçları, ebeveynin çocuğu üzerindeki psikolojik kontrolü, başka çocuklarla karşılaştırmasının davranış üzerindeki etkilerinden bahsederek, olumlu ve olumsuz ebeveynliğin özelliklerini aktardı.


Şıvganur Kirman Güngörer, "Farklı Kültürlerde Oyun" konusuna değinerek kentlerde ve kırsal bölgelerde yaşayan çocukların oynadığı oyunların farklılığından ve oyunların çocukların üzerindeki kişilik gelişimine olan etkilerini anlattı. Eda Bağcı ise "Bellek Yanılmaları" konusunu içeren sunumunu katılımcılara anlattı.

Program öğrencilerin sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.

Tekirdağ, Edirne, Güncel

Kaynak: AA