Tekrar Kararı Nasıl Yankı Buldu?

Türkiye Futbol Federasyonu'nun 15. haftada oynanan olaylı Kasımpaşa-Beşiktaş karşılaşmasının tekrar edilmesi yönündeki kararını eski hakemler ve spor yazarları nasıl yorumladılar?

13.01.2014 11:36 | Son Güncelleme: 13.01.2014 11:36Tekrar Kararı Nasıl Yankı Buldu?
Danışıklı dövüş mü?

Erman Toroğlu/ Sabah

Federasyonun verdiği karar doğru. Ama bu kararı niye daha evvel açıklamadılar. MHK olay sonrası Barış Şimşek'i apar topar İstanbul'a çağırmıştı. Zaten hakemin İstanbul'a geldiği haberi bir tek SABAH Gazetesi'nde tarafımdan yazıldı, başka yerde de çıkmadı. Peki bu gizlilik nedendi?TFF kararını verdiAklıma iki şey geliyor. MHK işi toparlamak için bazı girişimlerde bulundu, hatta hakemi FIFA listesine bile aldı. Demek ki TFF araştırmayı iyi yaptı, MHK'nin tuzağına da düşmedi. O MHK "Kural ihlali yok" yorumu yapmıştı. Bu aşamada iş çatallaşıyor. Hakem "Hata yapmadım, doğru gördüm" deyip raporlar da hakemin doğrultusunda düzenlendiyse, siz TFF olarak maçı tekrar kararı alamazsınız. Çünkü yarın bir gün bu sefer Tahkim'e gidecek, Tahkim artı veya eksi bir karar verecek. Maçın tekrar edilmesi için hakemin kural hatası yaptığını kabul etmesi ve yazması gerekir. MHK'nin açıklamasına göre demek ki hakemin böyle bir girişimi yok. Çünkü MHK bu olaylardan sonra hakemi 7 kişilik FIFA listesine aldı. Aklıma başka şeyler de gelmiyor değil ... TFF Başkanı, Beşiktaş'ın eski başkanı. Merak ediyorum, 'Biz bir karar aldık' deyip sonunda da Tahkim kararı bozarsa 'Elimden bu kadar geliyor' mu diyecek. Başka bir şey söyleyeyim. Oy çokluğuyla alınan kararlar her zaman tartışılır. MHK kendi görüş ve kararını bir bütün olarak TFF'ye yolluyor. Yani neresinden bakarsanız bakın patlamış lastiği yapıştıramayacaklar. İş UEFA'ya kadar uzanacak ve UEFA bu tür maç tekrarlarını istemiyor. Acaba danışıklı bir dövüş olabilir mi? Karar Tahkim'den döner, 'yapamadık' derler ve herkes yırtar. Peki yırtılan kim olur, her zamanki gibi Türk futbolu. Ondan sonra Mancini, Türk futbolunu kötüledi diye adama kızıyoruz. Bence Türk futbolu Mancini'nin bahsettiğinden çok daha kötü durumda.

Turgay Demir/ Fotomaç

Çok şükür!

Federasyon yönetim kurulu Kasımpaşa-Beşiktaş maçının tekrarına karar vererek bir adaletsizliği ortadan kaldırdı.

Normali maçın Beşiktaş lehine hükmen tescil edilmesiydi ama bu da bir şeydir.

Tahkim sürecinden sonra maçın tarihi belirlenecek ve o tarihte (yeni transferler hariç) oynamaya uygun olan futbolcular tekrar karşılaşmasında oynayabilecekler.

Dolayısıyla iki yiğit bir kez daha meydana çıkacaklar bize düşen "Hak eden kazansın" demek.

Bu arada sürecin başından beri yanlış üzerine yanlış yapan MHK bugün istifa edebilir… En azından ederlerse bu beni şaşırtmaz.

Serdar Tatlı/ Fanatik

Geç de olsa doğru

Donk'un o pozisyonu sonrasında hakem kararının kesinlikle kural ihlali olduğunu altını çizerek söylemiştik. Federasyon, çok gecikmeli karar almasına rağmen maçın tekrar edilmesine yönelik doğru bir inisiyatif kullandı. İlerleyen günlerde Kasımpaşa kulübünün itirazı olacaktır. Tahkim kurulu, hem federasyonun kararını hem de Kasımpaşa'nın itirazını değerlendirecektir. Tahkim kurulunun, federasyonun kararını onayacağını düşünüyorum. Şu ayrıntıyı söylemekte de fayda var. Olaylı maçta kırmızı kart gören Motta ve Almeida cezalarını tamamlamış oldukları için tekrar edilecek karşılaşmada oynayabilir.

Türkiye Futbol Federasyonu, Erman Toroğlu, Kasımpaşa, Beşiktaş, Spor

Kaynak: TotemSpor.Com

HABER YORUMLARI
18.02.2020 09:21:21