Tkg: "Ahmet Hakan'a Evinin Önünde Kalleş Saldırıyı Kınıyoruz"

Dha DIŞ HABER- Kısa adı TKG olan "Avusturya Türk Kültür Cemiyeti" dün akşam Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan'ın, İstanbul'daki evinin önünde 4 kişinin saldırısına uğramasını kalleşçe bulduklarını ifade ederek sert bir dille kınadılar.

01.10.2015 13:00 Tkg: "Ahmet Hakan
Dha DIŞ HABER-Kısa adı TKG olan "Avusturya Türk Kültür Cemiyeti" dün akşam Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan'ın, İstanbul'daki evinin önünde 4 kişinin saldırısına uğramasını kalleşçe bulduklarını ifade ederek sert bir dille kınadılar.

"Uzun zamandır bilinen gruplar tarafından tehdit edilen Ahmet Hakan'a yapılan saldırı Türkiye'de can güvenliğinin kalmadığının göstergesidir" diyen Avusturya'nın bağımsız düşünce kuruluşu olan TKG'nin Genel Başkanı Birol Kılıç, Avusturya basınına bu sabah şu açıklamada bulundu:

"Gazeteci Ahmet Hakan'a bu kalleşçe saldırı ve tehditleri yapanlar ile aynı düşünce ve ruh halinde olan kişi ve kurumlar başta Avusturya, Almanya ve AB ülkelerinde yaşayan Türkiye göçmenlerin içindeki farklı fikirdeki kişi ve kurumları bizzat telefonlar ile arayarak mafya ağzı ile tehdit etme cüretini nereden alıyorlar veya kimlerden maddi ve manevi destek alıyorlar? TKG olarak ister her görüşten gazeteci, yazar ve çizere yapılan saldırının temel hak ve özgürlüğün birinci maddesi olan fikir ve basın özgürlüğüne ters olduğunu burada tekrar ediyoruz. Şiddet şiddeti getirir."

"KİMSE KENDİNİ DOKUNULMAZ ZANNETMESİN"

Yazılı bir açıklama yayınlayan TGK açıklamasında "Kimse kendisini kaf dağında dokunulmaz zannetmesin. Tam teşekküllü Demokratik Hukuk Devletini Türk milletine fazla görenleri kınıyoruz." denilerek şu görüşler paylaşıldı;

"Gazeteci Ahmet Hakan'a yapılan saldırı kalleşçe olduğu kadar, akla getirdiği bir çok soruyla da derinden sorgulanmalıdır. Türkiye'de farklı fikirde olan, dik duruş sergileyen ve eğilmeyen bükülmeyen gazeteciler ve haberciler en başta korumasız ve kollamasıdır. Ahmet Hakan'a yapılan saldırı karşısında devlet sorumludur. Devlet bu sorumluğunun altından kalkması için bu işin sonuna kadar araştırması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Avusturya Cumhuriyeti Devleti ve Avrupa Birliği Emniyet güçleri ve savcılıklarını bu konuda ipler kopmadan göreve davet ediyoruz. Hürriyet Gazetesi ve Ahmet Hakan'a geçmiş olsun diyoruz"
Kaynak: DHA
Ahmet Hakan Coşkun, Avusturya, Dha, Politika, Güncel