TMO'dan 'Pirinç' Açıklaması

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, Uluslararası Piyasalarda Yaşanan Hareketlenme Dolayısıyla Tüketicilerine Gereğinden Fazla Bir Bedelle Pirinç Fiyatının Yansıtılmaması İçin En Kısa Sürede İlave Adımlar Atılacağını Bildirdi.

10.04.2008 12:36 | Son Güncelleme: 10.04.2008 12:36TMO'dan 'Pirinç' Açıklaması
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, uluslararası piyasalarda yaşanan hareketlenme dolayısıyla tüketicilerine gereğinden fazla bir bedelle pirinç fiyatının yansıtılmaması için en kısa sürede ilave adımlar atılacağını bildirdi.

Kemaloğlu, pirinç fiyatlarındaki artışa yönelik yazılı bir açıklama yaptı. Kemaloğlu, uluslararası hububat piyasalarında üretim ve tüketim ilişkisi yanında çok sayıda faktörün etkisiyle bir süredir yaşanan hareketliliğin, başta buğday olmak üzere hammadde fiyatlarında artışa yol açtığını belirtti. Artan dünya fiyatlarının, iç piyasa hammadde fiyatlarıyla birlikte mamul madde fiyatlarına da yansıdığını vurgulayan Kemaloğlu, "Ancak içinde bulunduğumuz süreçte, hammadde fiyatları ile mamul madde fiyatları arasındaki maliyet ilişkisinin bazen gözardı edildiği ve tüketicilere gereğinden fazla fiyatın yansımasına sebep olunduğu görülmektedir" dedi.

Son günlerde çeltik ve pirinç fiyatlarında yaşanan hareketliliğin de bunun bir örneği olduğuna işaret eden Kemaloğlu, şunları kaydetti:

"Sektörle 4 Nisan 2008 tarihinde yapılan toplantıda da belirtildiği üzere piyasada halen 200 bin ton civarında çeltik stokunun bulunduğu, kurumumuz stoklarında sektörün 30 bin ton civarında emanet ürününün bekletildiği, kurumumuzdan satın alınan çeltiklerin 20 bin tonunun depolarımızdan çekilmediği bir ortamda, hasat sezonunda 700-800 YTL/ton fiyatlarla üreticiden alınan ürünün bugün yüzde 100'ün üzerinde fiyatlarla satılmaya çalışıldığı bir süreç yaşanmaktadır. Ülkemizde, 2007 yılı için 650 bin ton civarında çeltik üretimi gerçekleşmiş olup, bunun pirinç karşılığı yaklaşık olarak 400 bin tonu bulmaktadır. Hasat sezonundan bugüne asgari 70 bin ton da pirinç ithalatı gerçekleşmiştir. Halen devam eden yoğun ithalatla birlikte yıllık ortalama 550 bin ton olan tüketim rakamı rahatlıkla karşılanmaktadır. Dolayısıyla ürün yokluğuna dayalı bir fiyat hareketlenmesinden söz edilemez." "Şayet; kamu kurum ve kuruluşlarının elinde yeterli piyasa aracı bulunmadığı, piyasaların kendi haline bırakılacağı düşünülüyorsa, bu şekilde düşünenlerin yanılacağı kısa süre içinde görülecektir" diyen Kemaloğlu, bu çerçevede uluslararası piyasalarda yaşanan hareketlenme dolayısıyla tüketicilerine gereğinden fazla bir bedelle pirinç fiyatının yansıtılmaması için en kısa sürede ilave adımlar atılacağını vurguladı. Bu kapsamda TMO stoklarında bulunan 10 bin ton civarındaki çeltiklerin hızla pirince dönüştürülmesiyle halen işyerlerinde bulunan pirinçlerle birlikte toplam 7 bin-7 bin 500 ton civarında pirincin bin 800 YTL/ton (1.800.000 TL/KG) fiyat üzerinden satışına devam edileceğini belirten Kemaloğlu, "Ayrıca, tarife kontenjanı kapsamında pirinç ithali yanında kurumumuz aracılığıyla piyasalara ilave ürün arzı hususunda gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Bütün tarafların sağduyu içinde hareket ederek, olası spekülasyonlara alet olmamasının ülkemiz menfaatleri açısından uygun olacağını hatırlatmakta fayda görmekteyiz" ifadelerini kullandı.

Açıklamada ayrıca, TMO Genel Müdürlüğü tarafından sanayicilere dağıtılan 31 bin 452 tonluk çeltiğin birkaç firmaya verildiği yönünde basında yer aldığı belirtilerek, "Söz konusu dağıtım 77 adet firmaya yapılmış olup, firma listeleri ile dağıtım miktarları kurumumuz internet sitesinde görülebilir. Kamuoyunun doğru bilgiyle bilgilendirilmesi için kurumumuzdan konuyla ilgili bilgilerin temin edilerek açıklama yapılması, her kişi ve kuruluşun sorumluluk anlayışının gereği olarak görülmektedir" denildi.

(TAN-ÖZ-Y)


Kaynak: İHA

6.12.2019 07:10:47