TMSF, Cem Uzan'ın Kepez ve ÇEAŞ Hisselerine 3. Kez El Koydu

TMSF, Uzan'ın Kepez ve ÇEAŞ elektriğe ait hisse senetlerine üçüncü kez el koydu. 2,1 milyar euro değerindeki hisseler konusunda Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ile anlaşmak isteyen Cem Uzan, karşılığında Türkiye'ye dönmek istiyordu.

13.05.2019 16:01 | Son Güncelleme: 13.05.2019 16:24

Cem Uzan'ın 2,1 milyar euroluk Kepez ve ÇEAŞ elektriğe ait hisse senetlerine TMSF tarafından üçüncü kez el konduğu belirtildi.

Euronews Türkçe'den Beraat Gokkus'un haberine göre, Uzan'ın Avukatı Matthias Pujos, el konmaya gerekçe gösterilen 29 Mart 2013 tarihinde İstanbul'da alınan mahkeme kararının davanın savcısı ve hakiminin eş olmaları sebebiyle Fransa tarafından 27 Mart 2019'da uluslararası hukuk normlarına aykırı olduğu için yasa dışı kabul edildiğini hatırlattı.

İstanbul'daki kararda Türkiye Uzan'dan İmar Bankası ile ilgili 'zimmetine para geçirmek' suçundan TMSF'ye 375 milyon euro ödemesini talep etmişti.

'MAHKEME KARARINI HAKİMDEN GİZLEDİLER'

Uzan'ın Avukatı Pujos, TMSF'nin son girişiminde el koymaya karar veren hakimden 27 Mart 2019'daki Fransız mahkemesinin kararının gizlendiğini söyledi.

FRANSIZ MAHKEME AKSİ YÖNDE KARAR VERMİŞTİ

TMSF 2017 yılının ağustos ayında ve 2018 yılının Eylül ayında Uzan'ın Fransa'daki mallarına el koymuş ancak bu uygulama 2018 yılının Eylül ve Aralık aylarında Fransız mahkemesince yasa dışı bulunmuştu.

Ağustos 2017 yılında Uzan'ın evini basıp 2,1 milyar euro değerindeki hisselere el koyan TMSF, Fransa mahkemesinin kararına rağmen geri verme işlemini gerçekleştirmedi.

TMSF, avukatları aracılığı ile bu işlemin gerçekleştirilmesini askıya aldırma başvurusu yaparken, hisse senetleri Uzan'a teslim edilene kadar el koyma girişimlerini yeniliyor.

"MÜZAKERE MASASI ETRAFINDA OTURMA ZAMANI"

Konuyu değerlendiren Pujos, "TMSF'nin avukatlarının stratejisi anlaşılmaz. TMSF daha önce Uzan'a karşı Fransız yargısı önünde altı ay içinde üç kez kaybetti. Fransız yargıçlar önünde TMSF'nin kötü bir imajı oluştu. Artık bir müzakere masası etrafında oturma zamanı" şeklinde konuştu.

TMSF, Cem Uzan’ın Kepez ve ÇEAŞ Hisselerine 3. Kez El Koydu
Haberler››Güncel››TMSF, Cem Uzan'ın Kepez ve ÇEAŞ Hisselerine 3. Kez El Koydu - Haberler