27.04.2015 11:30

Tokat Gaziosmanpaşa Lisesi'nin Almanya'dan Misafirleri Geldi

Tokat Gaziosmanpaşa Lisesi

Hamburg'dan İstanbul aktarmalı Sivas'a gelen okulumuz müdür yardımcıları Ayhan Sancak ve İbrahim Mermertürk tarafından havaalanında çiçekle karşılandı.


Tokat Gaziosmanpaşa Lisesi ve Almanya'nın Lauenburg/Elbe şehri Albinus Gemeinschaftschule Lisesi arasında Avrupa Birliği Gençlik Programları kapsamında yürütülen ''Gestern verstehen,heute erleben,zukunft gestalten-Dünü anlamak,bugünü yaşamak,geleceği planlamak''adlı proje kapsamında 15'i öğrenci öğrenci toplam 20 kişiden oluşan grup Tokat'a geldi.

15 Kişilik öğrenci grubuna Lauenburg/Elbe şehri Çocuk Aile ve Gençlik Dairesi Başkanı Friederike Betge, Albinus Gemeinschaftschule Lisesi rehberlik ve psikolojik danışmanı Gudrun Hofmann,okul koordinatörü Claudia Vogt Gohdes,Türk Veliler Birliği Derneği Başkanı Nuri Barçın ve Ditib Türk Türk Toplumu adına Osman Bildikarı refakat etti.Grup Tokat öğretmenevinde kendilerini bekleyen Gaziosmanpaşa Lisesi öğrencileri ile tanışarak odalarına yerleştiler.

İlk gün kahvaltının ardından tanışma oyunları oynayan öğrenciler kısa zamanda kaynaştılar.Resmi ziyaretlerin ilkini Milli Eğitim Müdürlüğüne yapan 20 si Alman 20 si Türk grup Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdullah Gürbüz tarafından kabul edildi.Ziyaretin ardından grup Taşhan'a gezdi.Grup daha sonra Gaziosmanpaşa Lisesi'ni tanımak ve gezmek üzere yapılan programa katıldı.Saat 14:00 de başlayan programa okul bahçesinde İmam Hatip Lisesi Mehter takımı renk kattı.Okul müdürü Mehmet Yorulmaz'ın kısa konuşmasıyla yapılan açılışın ardından müdür yardımcısı Ayhan Sancak tarafından okulu tanıtım sunum yapıldı.Tarihi Gaziosmanpaşa Lisesi'nin ilgi çekici tanıtımının ardından soru cevapbölümüne geçildi.Türk ve Alman öğrencilerin eğitim sistemleriyle ilgili meraklı sorularına cevap verildi.İki ülke öğrencilerinin de eğitim sistemleriyle ilgili eleştirileri ve arayışları ilgi çekiciydi.Program kapsamında okul tanıtımının ardından okul gezisi ve derslere katılım sağlandı.

İki ülke öğrencilerinin kaynaşması ve iletişim kurmak için dil becerilerini geliştirmelerine,farklı kültürleri yakından tanımalarına katkı sağlayan program kapsamında Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ziyaret edildi. Grup adına Friederike Betge Lauenburg/Elbe belediye başkanı Andreas Thiede'nin selamlarını getirdiklerini,iki şehir arasındaki karşılıklı ilişkileri daha ileriye götürmek istediklerini ve Tokat'la kardeş şehir olmak istediklerini belirtti.Karşılıklı hediyeleşmelerin ardından Ali Paşa Camii gezildi.

Ayn gün Pazar 'a giden gruba Belediye Başkanı Şerafettin Pervanlar eşlik etti.Mahperi Hatun Kervansarayı ve Ballıca Mağarasını ziyaret eden grup akşam spor salonunda basketbol oynadı.

Ertesi gün Amasya'ya hareket eden grup sırasıyla Ferhat- Şirin ve Arkeoloji müzelerini , kral kaya mezarlarını ziyaret etti.Akşam yemeğine Turhal gençlik parlamentosunun misafiri olan grup Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler tarafından da makamında kabul edildi.

Kaynak: Bültenler
İstanbul, Almanya, Tokat, Gaziosmanpaşa, Güncel