Haber, Son Dakika, Haberler

Tokyo: Japonya, Kuzey Kore'nin Nükleer Deneme Planını Şiddetle Kınadı

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Aso, Kuzey Kore'nin Bir Nükleer Test Yapma Planını Şiddetle Kınayarak Denemenin Gerçekleşmesi Halinde Tokyo'nun Bunu Hiç Affetmeyeceği Uyarısında Bulundu.

03.10.2006 14:01 | Son Güncelleme: 03.10.2006 14:01
Tokyo: Japonya, Kuzey Kore'nin Nükleer Deneme Planını Şiddetle Kınadı
Japonya Dışişleri Bakanı Taro Aso, Kuzey Kore'nin bir nükleer test yapma planını şiddetle kınayarak denemenin gerçekleşmesi halinde Tokyo'nun bunu hiç affetmeyeceği uyarısında bulundu.

Aso, gazetecilere, "Barış için bir tehdit olur. Böyle bir eylemi affetmemiz mümkün değil. Bu olayın Japonya ile birlikte Kuzey Doğu Asya'ya önemli etkisi olur" şeklinde açıklamada bulundu.

Kuzey Kore'nin nüklee test konusunda ciddi olduğu konusunda bir şüphesinin bulunmadığını söyleyen Aso, "Geçmişte, bu ülke önceden söylediğini sonra yaptı. Bunu yapmayacağını düşünmek yanlış olur" dedi.

Nükleer testi izlemenin bir füze denemesinden farklı olduğunu belirten Aso, "Bu sefer füze denemelerinden farklı olarak bunu dışarıdan göremezsiniz. Yerin altında gerçekleştirilir. Ancak böyle bir olay gerçekleştiği takdirde, bunun radyoaktif reaksiyonu olur. Şu anda böyle bir denemenin ne zaman yapılacağını söyleyemeyiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Dünya ››Tokyo: Japonya, Kuzey Kore'nin Nükleer Deneme Planını Şiddetle Kınadı - Haberler