TRABZON SELDE YOLLAR, KÖPRÜLER ÇÖKTÜ, BİR TEK ASIRLIK KEMER KÖPRÜ AYAKTA KALDI

TRABZON'un Araklı ilçesinde, 8 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin kaybolduğu, 11 binanın yıkıldığı, 14 binanın ağır hasar aldığı, yol ve köprülerin çöktüğü sel ve heyelanlarda, Karadere üzerinde bir tek ayakta kalmayı başaran asırlık Çamlıktepe kemer taş köprü oldu.

28.06.2019 10:16
TRABZON'un Araklı ilçesinde, 8 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin kaybolduğu, 11 binanın yıkıldığı, 14 binanın ağır hasar aldığı, yol ve köprülerin çöktüğü sel ve heyelanlarda, Karadere üzerinde bir tek ayakta kalmayı başaran asırlık Çamlıktepe kemer taş köprü oldu. Karadere'nin önüne kattığını yıkıp sürüklediği selde ayakta kalmayı başaran köprü, sel sularının çekilmesi ile yeniden ortaya çıktı. Köprünün hiçbir hasar görmeden ayakta kalabilmesi görenleri hayrete düşürdü.
Trabzon'da, 18 Haziran'da etkili olan sağanak, Araklı ilçesinde sel ve heyelanlara neden oldu. İlçenin Çamlıktepe ve Yeşilyurt mahallelerinde heyelan sonucu önüne set çekilen Karadere, biriken toprak ve balçığı sürükleyerek aniden taştı. Bölgede kurulu olan hidroelektrik santralinin toprak ve balçıkla dolan havuzunun da taşması sonucu sel suları mahallelere girdi, önüne kattığını sürükledi. Sele kapılan 10 kişi kayboldu, 4 kişi de yaralı olarak kurtarıldı. Bölgeye sevk edilen askeri helikopter ve kurtarma ekipleri tarafından da, mahsur kalan 76 kişinin güvenli bölgelere tahliyesi sağlandı. Selde kaybolan 8 kişinin cansız bedenine ulaşıldı, kayıp 2 kişi aranıyor.
KEMER KÖPRÜ AYAKTA KALDI
Araklı'da, 11 binanın yıkıldığı, 14 binanın ağır hasar aldığı, yol ve köprülerin çöktüğü sel ve heyelanlarda, Karadere üzerinde bir tek ayakta kalmayı başaran asırlık Çamlıktepe kemer taş köprü oldu. Karadere'nin önüne kattığını yıkıp sürüklediği selde ayakta kalmayı başaran köprü, sel saularının çekilmesi ile yeniden ortaya çıktı. Köprünün hiçbir hasar görmeden ayakta kalabilmesi görenleri hayrete düşürdü.
'ŞİMDİKİ MÜHENDİSLER GELSE, BUNU YAPAMAZ'
Yıllar önce dedelerinin sırtlarında taşıdığı taşlarla köprünün yapıldığını anlatan Mustafa Kır, Mahallede dere önüne ne kattıysa aldı götürdü. Evler, binalar, yollar köprüler gitti. Ama bu tarihi köprüye hiçbir şey olmadı. Zamanında beton ve demir kullanılmadan büyük bir ustalıkla yapılan köprünün ayakta kalması bizi şaşırttı. Şimdiki mühendisler gelse bunu yapamaz. Günümüzde mühendislerin yaptıkları hep yıkıldı dedi.
'KÖPRÜ ÇİLE İLE YAPILMIŞ'
Sel hasarının büyük olduğunu anlatan Nurullah Kır da 'Köyde o kadar bina yıkıldı. Sel suları önüne aldığını götürdü buradan ama bizim tarihi taş köprümüz hala yerinde sapasağlam duruyor. Dedelerimizin anlattıklarına göre köprü çile ile yapılmış. O dönemlerde pek imkan yokmuş. Para toplamışlar, sırtlarında dağlardan taş taşımışlar. Şimdi gören herkes köprünün onca felaketten sonra halen daha ilk günkü gibi ayakta durmasına hayret ediyorö diye konuştu.
TRABZON SELDE YOLLAR, KÖPRÜLER ÇÖKTÜ, BİR TEK ASIRLIK KEMER KÖPRÜ AYAKTA KALDI

Karadere, Trabzon, Araklı, Güncel

Kaynak: DHA

16.10.2019 22:09:14