25.03.2018 23:34

Trafik Kazasında Hayatını Kaybeden Çocuk Anıldı

Trafik Kazasında Hayatını Kaybeden Çocuk Anıldı

İzmir'de trafik kazasında hayatını kaybeden Bora Aşçılar, ölümünün 1. yıl dönümünde konserle anıldı.

İzmir 'de trafik kazasında hayatını kaybeden Bora Aşçılar, ölümünün 1. yıl dönümünde konserle anıldı.

Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde düzenlenen konsere Bora'nın annesi Hayal Aşçılar, babası Osman Aşçılar, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş , arkadaşları ve çok sayıda seveni katıldı.

Konser öncesinde konuşma yapan baba Osman Aşçılar, oğlunun ölümünün üzerinden 1 sene geçtiğini ve oğluna çarpan kişinin serbest bırakıldığını, başka Boraların ölmemesi için toplandıklarını ifade etti.

"Siz serbest bıraktığınızda yargılaması devam eden sürücü ehliyetini alıp trafikte canlı bomba olarak dolaşmaya devam ediyor" diyen Aşçılar, şöyle konuştu:

"Trafikte ölümlü veya yaralamalı olarak gerçekleşen kazalarda insanların, kamuoyunun vicdanını hiç olmazsa hafifletebilmek için bu kişilere verilecek cezanın denetimli serbestliğe ya da paraya çevrilmemesi gerekiyor. Siz bir cana kıydıysanız sizin serbest kalabilme ya da bu cezayı çekmeden tekrar toplum arasına karışma şansınızın olmaması gerekiyor."

Trafikte Haklarım Derneği Başkanı Yasemin Usta ise trafik kazası sonucu ölümlerde suçlu bulunan şahıslara verilen cezaların caydırıcı olmadığını savunarak, "Daha caydırıcı cezaların gelmesini istiyoruz. Bize bu süreçte destek olun. 29 Mart'ta Bora'nın duruşması var. Bu süreçte destek bekliyoruz. Sevdiğimizi kaybetmenin acısıyla birlikte adaletin gelmediğini görmek canımızı daha çok acıtıyor." dedi.

Konuşmalardan sonra "Can Kaybediyoruz" ve "Acı Telefon" isimli kamu spotu videoları izletildi.

Bora'nın arkadaşlarından oluşan Grup Alabora ve Grup Kırmızı, Bora'nın müzik yaşantısında söylediği şarkılardan oluşan bir konser verdi.

Grup Kırmızı'nın Bora için yazılan "Yüzlerce Bora Olduk" şarkısını da seslendirdiği konserde İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası solistleri de sahne aldı.

İzmir'in Konak ilçesinde 24 Mart 2017'de gitar kursuna giden 16 yaşındaki lise öğrencisi Bora Aşçılar, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı Göztepe Vapur İskelesi yakınında yolun karşısına geçmeye çalışırken Mehmet Emrah K'nin kullandığı otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.

Sürücünün kaza sonrası yapılan ölçümde 1.03 promil alkollü olduğu tespit edilmişti.
Kaynak: AA
Sema Pekdaş , Ahmet Adnan Saygun , Konak , Politika , Güncel