BBC

Tren penceresinden başını uzatıp ölen yolcu için demiryolu şirketine 7 milyon TL ceza verildi

İngiltere'de bir demiryolu şirketi, 25 yaşındaki Simon Brown isimli yolcunun trenin penceresinden başını uzatıp ölmesinden sorumlu tutularak 7 milyon TL para cezasına çarptırıldı.

18.07.2019 09:20

İngiltere'de bir demiryolu şirketi, bir yolcunun trenin penceresinden başını uzatıp ölmesinden sorumlu tutularak 1 milyon sterlin (7 milyon TL) para cezasına çarptırıldı.

24 yaşındaki Simon Brown, Ağustos 2016'da Londra'da Gatwick Express treninde başını pencereden çıkardıktan sonra yol kenarındaki bir sinyal direğine çarparak hayatını kaybetmişti.

GÜVENLİK İHLALİNİ KABUL ETMİŞTİ

Demiryolu şirketi Govia Thameslink Railway (GTR), Mayıs ayındaki duruşmada, pencereden dışarıya sarkılmaması yönündeki uyarıyı yeterince görünür bir şekilde sergilemediği için genel güvenlik önlemlerini ihlal ettiğini kabul etmişti. Hakim Jeffrey Pegden, kapıya yapıştırılmış bir uyarı bulunsa da bu uyarının diğer ilanlar arasında gözden kaybolduğunu vurguladı. Pencerelerle ilgili herhangi bir risk değerlendirilmesinin de önceden yapılmamış olduğu kaydedildi.

ÖLÜM SONRASI ÖNLEM ALINDI

GTR şirketi ayrıca mahkeme masrafları için yaklaşık 65 bin dolar ödeyecek. Brown'ın ölümünden sonra GTR, pencerelere parmaklık taktırmıştı. 2017'de ise yolcuların açıp sarkacağı türden pencerelere sahip trenler tümüyle kaldırılmıştı.

Tren penceresinden başını uzatıp ölen yolcu için demiryolu şirketine 7 milyon TL ceza verildi

İngiltere, Sterlin, Londra, 3. Sayfa, Dünya
BBC


YORUMLAR
16.10.2019 03:07:26