BBC

Trump'tan Rusya Soruşturmasıyla İlgili Belgelere Tepki: Ortada Gizli Anlaşma Yok

Washington, ABD Başkanı Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen'in Rusya'nın seçim kampanyasına müdahale girişimleriyle ilgili itiraflarına yer veren belgelerle çalkalanıyor.

08.12.2018 21:06Trump'tan Rusya Soruşturmasıyla İlgili Belgelere Tepki: Ortada Gizli Anlaşma Yok
ABD Başkanı Donald Trump, Rusya'nın 2016'daki başkanlık seçimlerine müdahale ettiğine yönelik soruşturmayı yürüten özel yetkili savcı Robert Mueller'in New York mahkemesine Cuma günü sunduğu belgelere tepki gösterdi.

Twitter'dan yaptığı açıklamada Trump, belgelerin Moskova ile gizli bir anlaşma yaptıklarına ilişkin herhangi bir kanıt sunmadığını belirtti.

Belgeler, Trump'ın itirafçı olan eski avukatı Michael Cohen'in soruşturma için kritik olabilecek bazı ifadelerine yer veriyor.

Kamuoyuyla paylaşılan belgelere göre Cohen soruşturmacılara Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında görüşme ayarlamayı teklif eden bir Rus vatandaşının kendisiyle temas kurduğunu söyledi.

Cohen, "güvenilir" bir Rus vatandaşının "hükümetler düzeyinde sinerji" yaratılmasını önerdiğini söyledi.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1071389414239162369

Belgelerde neler var?Mahkemeye sunulan belgelerde Cohen'in geçtiğimiz yıllar boyunca 4 farklı federal suç işlediği belirtiliyor.

Belgelerde Cohen, Trump'ın birlikte olduğu iddia edilen kadınlara susmaları karşılığında para ödediğini söylüyor.

Federal soruşturmacılar ayrıca, iş birliği yapmayı kabul etmiş olmasına rağmen Cohen'e 4 ila 5 yıl hapis cezası verilmesi gerektiğini savunuyor.

New York'taki federal mahkeme, Cohen'le ilgili kararını 12 Aralık Çarşamba günü verecek.

Paul Manafort da dosyalarda

Mueller ve ekibinin hazırladığı ayrı bir dosyada ise, Trump'ın eski kampanya direktörü Paul Manafort'un savcılarla yaptığı anlaşmanın neden bozulduğuna ilişkin de detaylı ifadeler yer alıyor.

Hem Cohen hem de Manafort özel savcıyla anlaşarak itirafçı olmuştu.

Ancak Mueller şimdi Manafort'u soruşturmayla ilgili yalan beyanlar vermekle, FBI'yı da yanıltmakla suçluyor.
Trump ise, soruşturmayı "cadı avı" olarak niteliyor.

Bu belgelerin ortaya çıkması, ABD Adalet Bakanlığı'na bağlı özel savcılığın, Trump ya da yakın çevresinden isimlerin 2016 başkanlık seçimlerinin sonucunu etkilemeye yönelik olarak Rusya ile işbirliği yapıp yapmadığına dair açtığı soruşturmada yaşanan son gelişme oldu.

Cohen, geçtiğimiz ay beklenmedik bir şekilde New York'taki federal mahkemeye gelerek soruşturmada ABD Kongresi'ne yalan söylediğini kabul etmişti.

Cohen Trump'la ilişki yaşadığı iddia edilen iki kadına susması için para vererek seçim kampanyalarının finansmanıyla ilgili yasaları deldiğini de itiraf etmişti.

Trump'ın eski avukatı mahkemede, seçim kampanyası döneminde Moskova'daki Trump Tower inşaat projesinin boyutlarıyla ilgili olarak Kongre üyelerine hatalı ifade verdiğini de söylemişti.

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu, Donald Trump, Dünya
BBC


22.10.2019 12:25:06