Turistler "Beyaz Kapadokya"Ya Hayran Kalıyor

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da, kar yağışının ardından beyaza bürünen peribacaları turistleri hayran bırakıyor.

08.12.2017 11:20Turistler
BEHÇET ALKAN - Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da, kar yağışının ardından beyaza bürünen peribacaları turistleri hayran bırakıyor.


Doğal kaya oluşumları ile kaplı vadileri, yeraltı şehirleri, mağara otelleri ve kayadan oyma manastırlarıyla ünlü bölge, kış mevsiminde çoğunlukla Uzakdoğulu turistlerin uğrak yeri haline geliyor.


Milyonlarca yıl önce Erciyes, Hasan Dağı ve Güllüdağ'ın püskürttüğü lavların zamanla yağmur ve rüzgarın aşındırmasıyla ortaya çıkan doğal oluşumların bulunduğu alanlar, bölgede etkili kar yağışının ardından eşsiz bir manzaraya büründü.


Sabahın erken saatlerinden itibaren tur otobüsleriyle Göreme, Uçhisar, Çavuşin, Zelve, Paşabağı başta olmak üzere peribacalarının yoğunluk gösterdiği alanlara gelen turistler, bol bol hatıra fotoğrafı çektiriyor.

Bölgede drone objektifine yansıyan görüntüler, Kapadokya'nın her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu ortaya koyarken, peribacalarının adeta "gelinlikli" hali, güzel görüntüler oluşturuyor.


Profesyonel turist rehberi Cengiz Özcan, turistlerin bölgedeki kar yağışı nedeniyle büyük mutluluk yaşadıklarını belirterek, beyazlar içindeki manzaranın ziyaretçiler açısından heyecan verici olduğunu dile getirdi.


Özcan, "Kapadokya, yılın her ayında farklı bir güzelliğe bürünüyor. Bölgenin beyazlar içinde olması gezintiye ayrıca heyecan katıyor. Kış dönemi, Kapadokya'ya daha çok Çin, Malezya, Güney Kore ve Japonya'dan turistler geliyor ve karlı görüntü onları çok mutlu ediyor." dedi.


Bölgedeki tarihi ve turistik merkezleri bu mevsimde görmek için Japonya'dan geldiğini aktaran Masaki Oda ise Kapadokya'ya yaz aylarında geldiğini, peribacalarını beyaz halleriyle görebilmek amacıyla kısa bir süre sonra yeniden bölgede bulunduğunu ifade etti.

"Arkadaşlarımı Kapadokya'ya seyahat için teşvik edeceğim"

Doğal kaya oluşumlarıyla kaplı alanların tamamının fotoğrafını çekmek istediğini anlatan Oda, manzaradan çok etkilendiğini, ülkesine döndüğünde arkadaşlarına tavsiyede bulunacağını söyledi.


Oda, "Yaz sıcaklarında Kapadokya'yı bisikletle gezmiştim, kışın tekrar gelmem ve beyazlar içindeki halini görmem gerektiğini düşündüm. Ay sonuna kadar burada kalarak, tüm vadileri gezip fotoğraflamak istiyorum. Türkiye ve Kapadokya çok güzel. Ülkeme döndüğümde arkadaşlarımı Kapadokya'ya seyahat etmeleri için teşvik edeceğim." diye konuştu.


Arkadaşları ile Uçhisar'da gezinti yapan Malezyalı turist Muhammed Yusuf da Kapadokya'nın Türkiye'de turistik merkezler içinde en güzel manzaralı alan olduğunu dile getirdi.

Yusuf, kar yağışı sonrası bölgede ortaya çıkan görüntüye daha önce hiç şahit olmadığını belirtti.

Kapadokya, Erciyes, Uçhisar, Türkiye, Politika, Güncel

Kaynak: AA

21.10.2019 07:38:38