Haber, Son Dakika, Haberler

Türk Gazetecilerin Hollanda Çilesi

Fenerbahçe'nin UEFA Kupası 3. Tur Rövanşında 22 Şubat Perşembe Günü Deplasmanda Az Alkmaar ile Yapacağı Maçı İzlemek Üzere Hollanda'ya Gelen Türk Gazeteciler, Amsterdam Schipol Havaalanı'nda Zorluklarla Karşılaştı.

21.02.2007 09:33 | Son Güncelleme: 21.02.2007 09:33
Türk Gazetecilerin Hollanda Çilesi
Fenerbahçe'nin UEFA Kupası 3. tur rövanşında 22 Şubat Perşembe günü deplasmanda AZ Alkmaar ile yapacağı maçı izlemek üzere Hollanda'ya gelen Türk gazeteciler, Amsterdam Schipol Havaalanı'nda zorluklarla karşılaştı.

Hollanda'ya, başka Avrupa ülkelerinin Schengen vizesi ile giriş yapmak isteyen Doğan Haber Ajansı'ndan Senad Ok, Hakan Tarhan ve Ümit Koygun, Lig Tv'den Alper Yemeniciler ve Ramazan Keleş ile Cihan Haber Ajansı'ndan Mustafa Büyükcevher pasaport kontrol kapısından ülkeye alınmadı. Gazetecilerle birlikte 4 Türk taraftar ve bir işadamı da ülkeye girişte zorluk yaşadı. Gazeteciler daha önce bazı maçlar için geldikleri Hollanda'ya farklı Avrupa ülkelerinin vizeleriyle girdiklerini ifade etti.

Gazeteciler yıllardır yurt dışında bir çok ülkeye giriş çıkış yapmalarına rağmen ilk kez böyle keyfi uygulamayla karşılaştıklarını belirtirken, Hollanda yetkikilerinin umursamaz ve ağır hareketlerine de tepki gösterdiler. Geri gönderilmek istenilen gazetecilere büyükelçilik yetkililerinin de girişimleriyle 60 avro karşılığında 4 günlük Hollanda vizesi verilmek şartıyla ülkeye giriş yapabilecekleri bildirildi. Pasaportlarında Schengen vizesi bulunmasına rağmen, basın mensupları 60'ar avro vererek, vize almak için beklemeye başladı.

Gazetecilerin Amsterdam Havaalanı'ndaki bekleyişleri 7 saat sürdü.

Hollanda yetkilileri uygulamanın nedeni olarak Alman ve Fransız Schengen vizesine sahip gazetecilerin öncelikle bu ülkelere girş yaptıktan sonra bu vizeyle Hollanda'ya giriş yapabilecekleri belirtirken, Türk gazeteciler ise bu şekilde hem Hollanda'ya hem de başka Avrup ülkelerine değişik ülkelere ait Schengen vizesiyle bir çok kez giriş yaptıklarını ve bu uygulamanın keyfi ve kasıtlı olduğunu vurguladılar.

Bu arada Türk gazeteciler ve taraftarlarının havalimanında bekletilmesi sırasında Türk konsoluğundan yetkilinin ancak 6 saat sonunda havalimanına gelmesi de gazeteciler ve taraftarlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Öte yandan, formasını giydiği Rus ekip Zenit'in kampına aktarmalı olarak gitmek için gazetecilerin de yer aldığı Türk Havayolları uçağıyla Amsterdam'a gelen futbolcu Fatih Tekke de aynı zorlukla karşı karşıya geldi. Fatih, Zenit'in teknik direktörü Hollandalı çalıştırıcı Dick Advocaat'ı arayarak durumu bildirdi. Advocaat'ın Hollandalı yetkililer ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından bir süre bekletildikten sonra Fatih Tekke ülkeye alındı.

AMSTERDAM/ DHA

Kaynak: DHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Spor ››Türk Gazetecilerin Hollanda Çilesi - Spor