06.09.2012 12:29

Türk Kızılayı Samsun Heyeti Kırım Özerk Bölgesi'nde

Türk Kızılayı Samsun Heyeti Kırım Özerk Bölgesi

Türk Kızılayı Samsun Şubesi, Ukrayna'nın Kırım Saki Kasabası Kızılhaçı tarafından gelen davet ile bölgeye giderek yardım çalışmaları yaptı.

Türk Kızılayı Samsun Şubesi, Ukrayna 'nın Kırım Saki Kasabası Kızılhaçı tarafından gelen davet ile bölgeye giderek yardım çalışmaları yaptı.

Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin başkanlığında, Başkan Yardımcısı Mehmet Levent Sürek, Şube Sekreteri Levent Çoşkun ve Şube Muhasibi Kamuran Toker'den oluşan heyet, bölgede yapılacak yardım çalışmaların tespiti ile birlikte dizi ziyaret gerçekleştirdi. Türk Kızılayı Samsun Heyeti, Kırım Tatarları Kadın- Kızlar Birliği Başkan ve yönetimi ile birlikte Akmescit 'te bulunan Türkiye Cumhuriyeti Fahri Başkonsolosu Seyran Osmanov'u ziyaret ederek bir süre görüşmüş Türk Kızılayı Samsun Şube plaketi takdim etti. Daha sonra Kırım Fahri Başkonsolosluğu ziyaret edilerek bir dizi görüşmeler yapıldı.

Ardından Kırım Tatarları Kadın- Kızlar Birliği Başkan ve yönetimi ile birlikte Akmescit'te bulunan Gaspıralı İsmail Bey Kütüphanesi ziyaret edilerek, Kırım tarih, kültür ve sanat varlığı ve devamı açısından önemli olan kütüphanenin çalışmaları ve meseleleri hakkında bilgi alındı. Ukrayna'nın Kırım Saki Kasabası ziyaretleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, "Türkiye'den ve diğer ülkelerden getirtilen her konuda gerek tarihi ve gerekse günümüz kitaplarından birçok değerli yayını kütüphanede görme imkanı olmuştur. Bunların korunması, arşivlenmesi ve elektronik ortama geçirilmesi ile ilgili teknolojik yardıma ihtiyaçları olduğu gözlemlenmiştir. Mevcut kütüphane binasının yetersiz olduğu ve bahçe alanına yapılacak yeni bina ve çevre düzenlemesi ile birçok meselenin çözüleceğine ilişkin talepleri tarafımıza iletildi" dedi.

Türk Kızılayı Samsun heyeti daha sonra, Kırım Tatarları Kadın-Kızlar Birliği Merkezi'ni ziyaret ederek, bölgede bulunan ihtiyaç sahibi kadın ve çocuklara yönelik yapılan faaliyetleri yerinde inceledi.

Keskin buradaki izlenimleriyle ilgili olarak ise, "Bölgede iskan, istihdam, temel ev ihtiyaçları ve eğitim dahil birçok alanda mağduriyetler olduğunu ifade etmişlerdir. Büyük bir fedakarlıkla ve inançla çalışmaları takdire şayandır. Ayrıca Kırım Tatarlarının Türkçeyi daha çok duyarak daha güzel konuşabilme, Türkiye Türkçesi abecesini öğrenme ve dost, kardeş Türkiye kültürünü daha iyi tanıma maksadıyla Türkiye'deki TV kanallarını seyretmek istediklerini ifade etmişler, bunun için de çanak anten talebinde bulunmuşlardır" diye konuştu.

KIRIMOĞLU'NU ZİYARET

Heyet daha sonra, bölgenin önderi ve önemli şahsiyeti Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Mustafa A. Kırımoğlu'nu makamında ziyaret ederek bir süre sohbet etti. Ardından Kırım Özerk Bölgesi Müftüsü Emir Ali Ablayev'i de makamında ziyaret eden Türk Kızılayı Samsun heyeti, müftünün dost ve kardeş Türkiye'den bölgede camii yapımlarına destek verilmesi yönünde talebi ile karşılaştı.

Türk Kızılayı Samsun heyeti bu görüşmelerin ardından, Ukrayna Kırım Bölgesi Saki Kızılhaç'ı ziyaret ederek,

Saki kasabası belediye meclis salonunda Saki Kızılhaç Başkanı Tatyana Fedorava ve heyeti, belediye başkan yardımcıları, Kırım Tatar Milli Meclisi Saki Yerel Meclis Başkanı Zevcet Kurtumerov ve azaları, Sakili iş adamları ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, Saki Kızılhaç'ı Başkanı Tatyana Fedorava, Türk Kızılayı Samsun Şubesi'nin ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, çalışmaları hakkında Türk Kızılayı Samsun heyetine bilgi verdi.

Türk Kızılayı Samsun Şubesi Heyet Başkanı Mustafa Keskin burada yaptığı konuşmada, bu güzel ve sıcak karşılamaya teşekkür ederek ve Türk Kızılayı Genel Başkanı ile çalışma arkadaşlarının selamı ve ziyarete verdiği desteği ileterek sözlerine başladı. Türk Kızılay'ının ülkemizde ve bütün dünyada yürüttüğü çalışmalardan, özelde ise Samsun Kızılayı'nın çalışmalarından bahseden Keskin Samsun'u tarihi, kültürel, sanayi ve ticari boyutlarıyla anlatarak birlikte yapılacak ortak çalışmaların artarak devam etmesi temennisinden bulundu. Toplantı sonunda Saki Kızılhaç Başkanı Tatyana Fedorava'ya plaket takdim edildi. Toplantının ardından, bölgenin en önemli yatırımı olan ve Saki doğal sıcak su kaynağı ve çamur banyolarından oluşan sağlık merkezi ve senatoryum gezilerek tesis hakkında bilgi alındı.

Senatoryum bölgenin ve dünyanın birçok yerinden gelen sakatlara ve çeşitli sağlık rahatsızlıkları bulunan insanlara hizmet veren bu ilk tesisi doğal çamur kaynağını çağdaş tıbbi araştırmalarla birleştirerek tedavi hizmeti veriyor.

Türk Kızılayı Samsun Şube heyeti ziyaret ve görüşmelerin ardından, toplantılara Saki dışında başka bir toplantısı sebebiyle katılamayan Saki Belediye Başkanı Oleg Klyuy ile yöre yemeklerinden oluşan akşam yemeğinde bir araya gelerek karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak, Saki ve Samsun arasında karşılıklı işbirliği, işadamlarının bölgelerine yatırım yapmaları ve sağlık turizminin geliştirilmesine yönelik beklenti ve temenniler paylaşıldı. Özellikle inşaat, tekstil, sağlık turizmi ve toprakla ilgili konularda işadamlarımızla irtibatlı olunabileceği ve yatırımlar yapılabileceği noktasında fikir birliğine varıldı.

Türk Kızılayı Samsun Şubesi heyeti buradaki incelemelerinin ardından bölgenin önemli şehirlerinden Bahçesaray 'a giderek burada da bir dizi incelemede bulundu. - SAMSUN
Kaynak: İHA
Ukrayna , Kırım , Türk Kızılayı , Samsun , Politika , Güncel