Türk Ocakları'nın Kuruluşunun 102. Yıl Dönümü

Eskişehir Şubesi Başkanı Ünal: "Türk Ocakları, oluşmasına zemin hazırladığı milli fikir cereyanları ve yetiştirdiği milli kadrolarla, milletin yeniden dirilişine, milli devletimizin kuruluşuna rehberlik etti"

25.03.2014 13:30 | Son Güncelleme: 25.03.2014 13:30Türk Ocakları'nın Kuruluşunun 102. Yıl Dönümü
Türk Ocakları Şubesi Başkanı Nedim Ünal, "Türk Ocakları, oluşmasına zemin hazırladığı milli fikir cereyanları ve yetiştirdiği milli kadrolarla, milletin yeniden dirilişine, milli devletimizin kuruluşuna rehberlik etti" dedi.

Ünal, Türk Ocakları'nın kuruluşunun 102'nci yıl dönümü dolayısıyla Vilayet Meydanı'nda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Türk Ocakları'nın, 25 Mart 1912'de kurulduğunu anımsattı.

Türk Ocakları'nın kuruluş yıl dönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Ünal, "Yüreklerin elem ve keder duygularıyla adeta parça parça olduğu, ümitlerin tükenmeye yüz tuttuğu, asırlardan bu yana 'Türkleri Anadolu'dan sürme' planları yapanların emellerine kavuştukları zannıyla zafer çığlıkları attıkları bir zamanda kurulan Türk Ocakları, oluşmasına zemin hazırladığı milli fikir cereyanları ve yetiştirdiği milli kadrolarla, milletin yeniden dirilişine, milli devletimizin kuruluşuna rehberlik etti" diye konuştu.

Ünal, 30 Mart yerel seçimlerinin, ülkenin geleceği açısından önemine dikkati çekerek, güçlü ve müreffeh bir Türkiye'nin ancak birlik ve bütünlüğün korunmasıyla mümkün olabileceğini vurguladı.

Dış politikada yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Ünal, Kerkük ve Suriye'de Türk varlığının tehdit altında olduğunu savunarak, şunları kaydetti:

"Doksan sene önce sınırlarımız dışında bırakmak zorunda kaldığımız bu yerlerdeki milletdaşlarımızın yaşama haklarının ve hukuklarının korunması, milli ve insani bir vazife olduğu kadar, ülkemizin güvenliği bakımından da, gereklidir. Öte yandan, yeniden küresel güç olma arzusundaki Rusya'nın, kadim Türk yurdu 'ı bir oldu, bitti ile ilhak etmesi, kabul edilemez. Buna mutlaka engel olunması gerekir. Bilinmelidir ki, sorun yalnızca Kırım ile alakalı değildir. Eğer Rusya'ya, Kırım meselesinde geri adım artırılamaz ise bundan alacağı cesaretle demir perdenin yıkılmasından sonra çekilmek zorunda kaldığı, Baltık ve Türk Cumhuriyetleri'ni de benzer yöntemler kullanarak, yeniden ilhak etmek ya da en azından etki alanına almak isteyecektir."

Ünal, üyelerle anıta çelenk bıraktı. - Eskişehir

Rusya Federasyonu, Eskişehir, Kırım, Yerel

Kaynak: AA

19.01.2020 10:14:56