Türkiye'de kahve sektörü büyümeyi sürdürüyor!

Uluslararası Kahve Organizasyonu'nun istatistiklerine göre Türkiye'de kahve tüketimi ortalama %15,6 oranında artış gösteriyor.

31.12.2016 10:12 | Son Güncelleme: 31.12.2016 10:14Türkiye'de kahve sektörü büyümeyi sürdürüyor!

'de 2012-2013 döneminde kişi başına 595 gram olan kahve tüketimi, 2015-2016'da 920 grama ulaştı.

Euromonitor tarafından 2013 yılında yapılan bir başka araştırmaya göre dünyada en çok kahve tüketen ülke Finlandiya. Finladiya'da kişi başına yıllık kahve tüketimi 9.6 kilogram olurken günlük kahve tüketimi de 2,64 bardak olarak gerçekleşti. İlk sıradaki Finlandiya'yı , Hollanda, Slovenya, Avusturya, Sırbistan, Danimarka, Almanya, Belçika ve Brezilya takip ediyor.

TÜRKİYE'DE KAHVE PAZARI BÜYÜYOR

Türkiye, en çok kahve tüketen ülkeler sıralamasında ilk 10'da yer almasa da yıldan yıla artan kahve tüketimi ile yükselişini sürdürüyor. Türkiye'de yüzlerce yıldır günlük hayatın ve kültürün vazgeçilmez bir öğesi olan kahvenin son yıllarda marka yatırımı ve şubeleşme atağı ile hem tüketimi hem de pazar payı yükseliyor. Uluslararası kahve zincirlerinin Türkiye'ye yönelik yatırımları ve şubeleşme çalışmaları artıyor.

Türkiye'de 14 farklı ilde 60'dan fazla şubeye ulaşan ve dünyanın en büyük kahve zincirlerinden biri olan Caribou Coffee, istikrarlı büyümesini 2017 yılında da sürdürmek istiyor. ABD'de, 1992'de kurulan ve dünya çapında 500'den fazla şubesi bulunan marka, 2018'e kadar %20 büyüme hedefliyor.

TÜRK HALKI YENİ KAHVE TÜRLERİNE İLGİ GÖSTERİYOR

Türkiye'de kahve tüketiminde büyük bir hareketlilik yaşandığına dikkat çeken Caribou Coffee Ülke Müdürü Ayhan Kap, "Kahve, yüzlerce yıldan bu yana Türkiye'de günlük hayatın ve kültürün vazgeçilmez bir parçası olarak kendine yer buluyor. Geçmiş zamanlarda kahve ile bağını sadece Türk kahvesi ile sınırlı tutan Türk halkı, son yıllarda yeni kahve türlerine ve kahve dükkânlarına daha fazla ilgi gösteriyor. Son dönemde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kahve kültürü önemli bir gelişme kaydetti. Kahve tutkunları farklı şekilde hazırlanmış kahve çeşitlerini denemekten keyif alıyor. Türkiye'de kahve sektörünün genç nüfusun tüketim alışkanlıkları ile şekillendiğini ve geliştiğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki yıllarda Türkiye'deki kahve pazarına olan ilginin artmaya devam edeceğini ve sektörün daha fazla büyüyeceğini öngörüyoruz."


Caribou Coffee, Finlandiya, Türkiye, Norveç, Ekonomi

Kaynak: Bültenler

28.01.2020 13:44:59