Türkiye'den Kaçıp Fransa'ya Sığınan Cem Uzan, Ülkeye Geri Dönebilir

Türkiye'den kaçıp Fransa'ya sığınan eski siyasetçi ve iş adamı Cem Uzan'ın avukatı, müvekkilinin belirli garantiler verildiği takdirde ülkesine geri dönebileceğini söyledi.

25.12.2018 11:26 | Son Güncelleme: 25.12.2018 11:41

10 yıldır Paris'te yaşayan iş adamı ve eski siyasetçi Cem Uzan'ın avukatı Matthias Pujos, "Cem Uzan, Türk devletiyle yapıcı görüşmeler yapmak için masaya oturmaya hazır. Uzan, Türkiye'ye yatırım yapmaya da hazır." diye konuştu.

FRANSA'DAKİ DAVA

Cem Uzan, geçen hafta Fransa'da Türkiye'ye karşı açtığı büyük kısmı ÇEAŞ ve Kepez elektrik dağıtım şirketlerine ait 2.1 milyar dolar değerindeki hisselerini geri alma davasını kazandı. Paris'te TMSF adına görev yapan Fransız yetkililerin Uzan'ın evine baskın yaparak kasalarını zorla açtığı ve kendisine ait ÇEAŞ ve Kepez Elektrik hisselerine el koyduğunu söyleyen avukat, Fransız yargısının da iki kez bu operasyonların yasa dışı olduğuna hükmettiğini belirtti.

"UZAN, MASAYA OTURMAYA HAZIR"

Euronews'te yer alan habere göre, Fransa'da bu bağlamda Mart 2019'da bir davanın başlaması beklendiğini belirten Pujos, "Açıkçası, müvekkilim TMSF ile bu konuda anlaşmak istiyor. Cem Uzan, Türk devletiyle yapıcı görüşmeler yapmak için masaya oturmaya hazır olduğunu ifade etti. Fakat bunun için TMSF'nin de, herkesin çıkarına olacak bu çözümü kabul etmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'den Kaçıp Fransa'ya Sığınan Cem Uzan, Ülkeye Geri Dönebilir
Cem Uzan

BAZI GARANTİLER İSTİYOR

Pujos, "Cem Uzan, Türk devleti ile anlaşması ve kendisine bazı garantilerin verilmesi şartıyla, Türkiye'de zaman geçirmek için geri dönebileceğini söylüyor" dedi.

TÜRKİYE'DE YATIRIM BİLE YAPABİLİR

Uzan'ın Türkiye'ye geri dönmesi durumunda siyasete girip girmeyeceği sorusu üzerine Pujos, şöyle konuştu:

"Müvekkilimin politik faaliyetleri Fransa'ya sığınmasına sebep oldu. Ancak Cem Uzan, Türk devleti ile anlaştığı taktirde, tabii ki en kısa zamanda kendi ülkesinde yeniden hizmet etmek için hazır olacaktır. Ayrıca kendisi, 10 yıldır kaldığı Fransa'da olduğu gibi, kesin bir dille Türkiye'de de tekrar yatırım yapmaya hazır olduğunu ifade etti."

Türkiye’den Kaçıp Fransa’ya Sığınan Cem Uzan, Ülkeye Geri Dönebilir
Haberler››Güncel››Türkiye'den Kaçıp Fransa'ya Sığınan Cem Uzan, Ülkeye Geri Dönebilir - Haberler