Muğla'dan kalkan ilk İHA, KKTC'ye vardı

Türkiye'nin "acil kodla" istediği Geçitkale Havaalanı'nın İHA ve SİHA merkezi yapılması kararı onaylandı. Ajansların sıcak gelişme olarak geçtiği haberde; Dalaman'da konuşlanan Bayraktar TB2 tipi İHA ise KKTC'ye gitmek için havalandı. İHA, yaklaşık 5 saatlik uçuşun ardından iniş gerçekleştirdi.

16.12.2019 08:34 | Son Güncelleme: 16.12.2019 10:30

Deniz Hava Üs Komutanlığı'nda konuşlu insansız hava aracı (İHA), Kuzey Türk Cumhuriyeti (KKTC) Geçitkale Havaalanı'na gitmek üzere havalandı.

5 SAATLİK UÇUŞUN ARDINDAN İNİŞ YAPTI

KKTC Geçitkale Havaalanı'nın İHA'larla yürütülecek faaliyetler için kullanılmasına yönelik alınan kararın ardından başlatılan çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığında bulunan Bayraktar TB2 tipi İHA, gerekli hazırlıklar sonrası saat 05.00'te Geçitkale Havaalanına uçtu. Saat 10.00'da ilk İHA havaalanına başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirdi.

İHA'nın yaklaşık 5 saatlik uçuşun ardından Geçitkale Havaalanı'na inmesi bekleniyor. KKTC Bakanlar Kurulu, cuma günü, Geçitkale Havaalanı'nın İHA'larla yürütülecek faaliyetler için kullanılması kararı almıştı. KKTC hükümeti, 'nin talebi üzerine Geçitkale Havaalanı'nın Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına (KTBK) tahsis edilmesine onay vermişti.

ACİL KOD İLE İSTENDİ

Doğu Akdeniz'de görev yapan sondaj ve savaş gemilerine eşlik eden İHA ve SİHA'lar yarından itibaren Geçitkale'den havalanacak.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye'den 'acil' koduyla Geçitkale'nin kullanılmasının istendiğini belirterek, ''Bu istek karşısında hem Türkiye'nin hem de KKTC'nin güvenliği için adım atıldı'' demişti. Geçitkale Havaalanı'nda, savaş uçaklarının sığacağı büyük beton hangarlar bulunuyor. Bunun yanında, pist de savaş uçaklarının rahatlıkla kalkış ve iniş yapacağı şekilde inşa edildi. Alanla ilgili olarak alt ve üst yapının düzeltilmesi konusunda çalışmalar da yapılacak.

Muğla'dan kalkan ilk İHA, KKTC'ye vardı

Dalaman, Türkiye, Kıbrıs, Güncel

Kaynak: AA


27.01.2020 18:04:58