18 Mart 2017, 12:59

Türkiye İçin Tarihi Gün! Çanakkale Köprüsü'ne İlk Harç Atıldı

Avrupa ve Asya kıtalarını 6. kez birleştirecek olan, dünyanın en uzun asma köprüsü olacak Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temeline ilk harç Erdoğan ve Yıldırım'ın katıldığı törenle atıldı.

Avrupa ve  Asya kıtalarını altıncı kez birleştirecek olan  Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temeline ilk harç atıldı.  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan,  Çanakkale 18 Mart Stadyum'undan telekonferans yöntemiyle  Lapseki'deki Başbakan'ın  Binali Yıldırım'ın bulunduğu tören alanına bağlandı.

2023'TE TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR

2023'te tamamlanarak açılması planlanan köprü dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Proje kapsamında  Çanakkale  Boğaz Köprüsü'nün yanı sıra yapılacak 354 kilometrelik otoyolda 31 viyadük, 5 tünel, 30 köprülü kavşakla 143 alt ve üst geçit köprüsü yapılacak.


"İNANIN ONLAR YİNE 'HAYIR' DER"

Tören öncesi konuşan  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı Sistemi isteyenleri mutlu edecek istemeyenlerin huzurunu kaçıracak bir müjde" olarak bahsettiği  Çanakkale Köprüsü hakkında şunları söyledi:

"Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri diyor Ziya Paşa. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü yapıldığında birileri ona hayır dedi.  Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yapıldığında hayır dediler.  Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne hayır dediler. osmangazi Köprüsü yapıldığında hayır dediler. Şurada 3 yıl içinde 200 milyon insanın geçtiği  Marmaray yapıldığında hayır dediler.  Avrasya Tüneli'ne hayır dediler. Şimdi bugün 18 Mart  Çanakkale Köprüsü'nün temelini atıyoruz. Hayır mı, evet mi? İnanın onlar yine onlar hayır der.

"SİSTEMİ İSTEYENLERİ MUTLU EDECEK, İSTEMEYENLERİN HUZURUNU BOZACAK"

5 yıl sonra inşallah bu köprünün açılışına geliyoruz. Burada  Cumhurbaşkanı Sistemi isteyenleri mutlu edecek istemeyenlerin huzurunu kaçıracak bir müjde. 102 yıl önce düşmanlarımızı derin sulara gömen  Çanakkale şehri için yeni bir dönemin başlangıcı anlamına geliyor bu. Bu köprü dünyanın bir numarası oluyor"


18 Mart 2017 Cumartesi 12:59