04.05.2017 16:21

Türkiye'nin İlham Veren Anneleri Buluştu

Türkiye

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), düzenlediği "MomTalks 2017" etkinliği ile Türkiye'nin ilham veren annelerini bir araya getirdi.

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), düzenlediği "MomTalks 2017" etkinliği ile Türkiye 'nin ilham veren annelerini bir araya getirdi.

Üniversitenin Beşiktaş 'taki kampüsünde, annelerin geleceği şekillendirme konusundaki önemini vurgulamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinliğe, Toros Dağları 'nın yüksek kesiminde yer alan Arslanköy Mahallesi'nde kurduğu tiyatro ve ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo 'yla rol aldığı reklam filmiyle gündeme gelen Ümmiye Koçak 'ın yanı sıra sosyal medyada tanınan anneler ve akademisyenler de katıldı.

Etkinlikte konuşan Ümmiye Koçak, annelik konusunun kendisi için özel olduğunu ifade ederek, "Ben diyorum ki insan isterse yönetmen olur, doktor olur, iş adamı olur her şey olur ama kendi istediği için her zaman anne olunmaz. Ben de 3 çocuk annesiyim ve bu unvan bana yetiyor, gerisi gelip geçici, annelik kalıcı." değerlendirmesinde bulundu.

İlkokuldayken eline tesadüfen geçen ilk kitabın Maksim Gorki 'nin "Ana" kitabı olduğunu ve kitapların kendisine ilham verdiğini dile getiren Koçak, "Öğretmenim, 'masanın üzerindeki kitabı getir' dedi. Kitabı elime aldığımda üzerindeki kadının anneme benzediğini fark ettim. Anneme benzediği için kitabı biraz karıştırdım. Küçük bir perdeden, sobadan bahsediyor, sanki bizim evi anlatıyordu. Fakat isimler yabancıydı. Söyleyemem diye gözümü bir kapattım, yanımdaki arkadaşların isimlerini koydum." şeklinde konuştu.

Kısıtlı imkanlar içinde tiyatro çalışmalarına başlamak istediğini çevresindekilerle paylaştığını ve farklı tepkiler aldığını anlatan Koçak, şöyle devam etti:

"Bir arayış içindeyken köyümüze tiyatro geldi. Köydeki kadınların sesini duyurmalıydım. Buradaki kadınlar çok çalışıyor. Erkekler de çınarın altında... 'Ben buna bir çare bulmalıyım' dedim. Köyde Ayşe Teyze derdini bana anlatıyordu. Sanki başkasıymış gibi anlatıyordu, utanıyordu. Ben de dedim ki; 'onların yaşadıklarını yazayım, isimlerini de değiştireyim ve onlara seyrettireyim. Kocası görsün, kaynanası görsün ve kendilerini düzeltsinler'. Daha sonra okul müdürünün yanına gittim. 45 yaşındaydım o zamanlar. Müdüre utanarak dedim ki; 'o tiyatro yapan çocuklar var ya onlar gibi tiyatrocu olmak istiyorum' dedim. 'Emin misin, evin taşlanır, kocanı sokağa çıkarmazlar' gibi bize bir sürü şey saydılar. Buna rağmen ben bıkmadım, yılmadım."

Ronaldo ile çektiği reklam filmi hakkında da konuşan Koçak, "Hiç hayal etmediğim ve hayal etsem de rüyamda görmeyeceğim Ronaldo'yla reklam filmi çektik. Bunu hayal etmedim hatta rüya görsem hayra yormazdım, yani olacak iş değil. İnsancıl yönünü biliyordum. Annesine düşkünlüğünden dolayı takdir ediyordum. O da yardım severliğiyle destek oldu." dedi.

Koçak, daha geniş kitlelere ulaşabilmeyi istediğini dile getirerek, sözlerini, "Çünkü biz kadınlar birlikte olursak daha fazla kitlelere ulaşabiliriz hatta Mars'a bile çıkabiliriz." cümlesiyle tamamladı.
Kaynak: AA
Bahçeşehir Üniversitesi , Cristiano Ronaldo , Koçak , Türkiye , Politika , Güncel