Türkiye, Rusya ve İran, Cenevre'de Suriye Konulu Toplantı Yapacak

Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanlarının, bugün İsviçre'nin Cenevre kentinde, Suriye krizine siyasi çözüm bulma çabaları çerçevesinde yeni anayasayı yazacak komiteyi ilan etmesi bekleniyor.

17.12.2018 16:42

Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanlarının katılımıyla Suriye'de yeni anayasanın yazılması için önemli bir toplantı gerçekleştirilecek. İsviçre'nin Cenevre kentinde bir araya gelecek bakanların, yeni anayasayı yazacak komiteyi ilan etmesi bekleniyor.

ANAYASA KOMİSYONU İLAN EDİLECEK

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Cenevre'deki Birleşmiş Milletler (BM) ofisinde, Rus ve İranlı mevkidaşlarıyla bir araya gelecek. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın başkanlık edeceği toplantıda, dörtlünün Anayasa Komitesi'nin kurulduğunu ilan etmesi bekleniyor.

ANAYASA İÇİN 50'ŞER KİŞİLİK HEYETLER BİR ARAYA GELECEK

BM Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2254 sayılı kararı çerçevesinde siyasi geçiş sürecinde Suriye anayasasının yeniden yazılması öngörülmüştü. Ocak 2018'de Soçi'de yapılan Ulusal Diyalog Kongresi'nde BM, Türkiye, İran ve ev sahibi Rusya'nın temsilcileri ile Suriyeli taraflar, bir Anayasa Komitesi oluşturulması kararını almıştı. 150 kişiden oluşacak Anayasa Komitesi'nde rejim ve muhalifler 50'şer kişi belirlerken, de Mistura da son 50 kişiyi Suriyeli aydın ve sivil toplum temsilcileri arasından seçecekti. İlk 50'şer kişilik grup üzerinde nispeten kısa sürece uzlaşan taraflar, son grup konusunda rejimin uzlaşmaz tavrı nedeniyle anlaşmazlık yaşamıştı.

TÜRKİYE, RUSYA ve İRAN BİR KEZ DAHA BİR ARAYA GELİYOR

De Mistura, sene boyunca Cenevre'de garantör ülkeler, rejim ve muhalefet heyetleriyle toplantılar yaparken, Türk, Rus ve İranlı yetkililer, komiteyi oluşturacak isimler üzerinde anlaşmak için birçok kez bir araya gelmişti.

Türkiye, görüşmeler boyunca komitenin "dengeli ve muteber" nitelikte olması gerektiğini vurgulamıştı.

İstanbul'da 27 Ekim'de düzenlenen Suriye Zirvesi'nde Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa liderleri, komitenin 31 Aralık'a kadar kurulması konusunda mutabık kalmıştı.

Türkiye, Rusya ve İran, Cenevre'de Suriye Konulu Toplantı Yapacak

Dünya, Güncel

Kaynak: AA