Türkiye'ye Sığınan Kocasını Görmek İçin Kapalı Spor Salonuna Koştu

Hatay'da Şerife Dendeş adlı bir vatandaş, sığınma talebiyle Türkiye sınırına gelen kocasını görmek için Yayladağı Fehmi Dinçer Spor Salonuna koştu.

30.04.2011 13:25 | Son Güncelleme: 30.04.2011 13:25Türkiye'ye Sığınan Kocasını Görmek İçin Kapalı Spor Salonuna Koştu
Hatay'da Şerife Dendeş adlı bir vatandaş, sığınma talebiyle Türkiye sınırına gelen kocasını görmek için Yayladağı Fehmi Dinçer Salonuna koştu. Yayladağı ilçesine bağlı Görentaş köyünde yaşayan 39 yaşındaki Şerife Dendeş, Suriye'de siyasi bir suçtan dolayı 9 yıl cezaevinde yatan, bu nedenle 5 yıl ülke dışına çıkması yasaklanan ve sığınmacılarla birlikte Türkiye'ye geçiş yapan resmi nikâhlı kocasını görmek için kapalı spor salonuna geldi.

Kocası Mustafa Dendeş ile 5 yıl önce resmi nikâhla evlendiğini aktaran Şerife Dendeş, "Eşim siyasi bir suç nedeniyle 9 yıl Şam Hapishanesinde yattı. Eşimle bir akrabamız vasıtasıyla tanıştık. Evlendiğimizde ceza evinden yeni çıkmıştı. Türkiye'de yaşamak istiyorduk fakat 5 yıl yurt dışına çıkış yasağı olduğu için Türkiye'ye gelemedi. Orada işkenceler görmüş. Bu şekilde giriş yaptığını öğrendim ve kocamı alıp evimize götürmek için buraya geldim" şeklinde konuştu.

Gözyaşları içerisinde kardeşini görme umuduyla kapalı spor salonu önüne gelen Nedire Dendeş (75) Türkçe bilmediği için sorulan sorulara sadece "Kardeşimi görmek istiyorum" sözleriyle yanıt verdi.

Politika, Güncel

Kaynak: CHA

19.01.2020 23:07:07