'Türkiye Yükselen Ekonomi Değil, Yükseldi'

Doğuş Grubu Başkanı Ferit Şahenk, 'Türkiye Yüzyıllar Boyu Daima Bulunduğu Yer İtibarıyla Ele Alındı. Şimdi Türkiye Yaptığı Her Şeyle ve Neyi Temsil Ettiğiyle Gündeme Geliyor ve Bu Çok Önemli' Dedi.

'Türkiye Yükselen Ekonomi Değil, Yükseldi'
24.03.2007 09:35 | Son Güncelleme: 24.03.2007 09:35

Doğuş Grubu Başkanı Ferit Şahenk, Türkiye'nin yüzyıllar boyu "nerede olduğu" açısından ele alındığını ancak şimdi yaptığı herşey ve temsil ettiği değerlerle gündeme geldiğini, bunun önemli olduğunu bildirdi. Türkiye'nin ekonomik olarak geriye gitmeyeceğini sandığını belirten Şahenk, "Türkiye dünyadaki büyüyen ve yükselen piyasalar arasında en önemlilerinden biri. Çok büyük bir pazar değiliz ancak, biz artık yükselen bir ülke de değiliz, bir biçimde yükseldik" dedi.

Ferit Şahenk ve CNN'nin "ODTÜ'nün teknolopolisi" diye adlandırdığı teknoloji bölgesinde kurulan Türk firmalarının konu edildiği Global Office programı Kristie Lu Stout tarafından hazırlandı. CNN International'da yayınlanan programda Türk yatırımcıların Avrupa'nın gözüne girmeye çalıştıkları belirtildi.

"CAMİLER VE ALIŞVERİŞ MERKEZİ ÜLKESİ"

"Türkiye camiler ve alışveriş merkezleri ülkesi, Doğu ve Batı'nın eşsiz bir karışımı" denilen programda, " İstanbul Boğazı'nda uzanan iki dev köprü, ülkenin iki kıta arasındaki insanlara ve pazarlara uzanan tarihi bağlarının da sembolü olarak duruyor. Şu anda ortaya çıkan bir genç girişimciler grubu, ülkenin Avrupa Birliği'ne giriş şansı tartışılırken artık Türkiye'nin coğrafi üstünlüklerinin ötesinde bir bakışın gerekli olduğunu belirtiyor" denildi.

Doğuş Grubu Başkanı Ferit Şahenk'in "Türkiye yüzyıllar boyu daima bulunduğu yer itibarıyla konuşuldu. Şimdi Türkiye yaptığı her şeyle ve neyi temsil ettiğiyle gündeme geliyor, bu da çok önemli" sözlerine yer verildi. Şahenk ve birçok diğer yöneticinin, AB'nin Türkiye'nin birliğe kazandırabileceklerine göz önüne almasının zamanı olduğu görüşünde bulunduklarını, başka yollara sapılmamasını istediklerini belirten CNN, "Onlar artık halkın Türkiye'yi Avrupa'nın kapısında bağırıp çağıran bir şekilde görmemesi gerektiğini savunuyorlar, bir gün de Avrupa'nın, Türkiye'nin birliğe katılmasına ihtiyaç duyacağını söylüyorlar" dedi.

Ferit Şahenk'in "Türkler gururlu bir halk ve gururlu bir ulus. Biz Avrupa'ya layık olduğumuzu düşünüyoruz. Avrupa'ya çok yararlı olabileceğimizi düşünüyoruz, kenarlarda oturmak istemiyoruz" sözlerine yer verilen programda, şöyle denildi:

"Hızlı büyüyen bir ekonomi ve orta sınıf, eğitime odaklanma, düşük bir maliyet tabanı Türkiye için tümüyle avantaj olarak görüldü. Burada bulunan Intel ve GE gibi batılı firmalar sadece Türkiye'de iş yapmak için olanaklar meydana getirmiyor, doğuya doğru genişlediklerinde güçlü ortaklar da buluyor."

"YÜKSELEN EKONOMİ DEĞİLİZ, YÜKSELDİK"

CNN Global Office programı Ferit Şahenk'in, "Türkiye'nin ekonomik olarak geri gitmeyeceğini sanıyorum. Türk halkı dünya piyasasının bir parçası olmak istiyor. Türkiye dünyadaki büyüyen ve yükselen ekonomiler arasında en önemlilerinden biri. Çok büyük bir pazar değiliz ancak, sanırım biz artık yükselen (emerging) bir ülke de değiliz, biz bir biçimde yükseldik" sözleriyle sona erdi.

"REKABETÇİLİĞE ODAKLANMAK GEREKİYOR"

Programda bazı işadamlarının batılı şirketlerin Türkiye'ye yönelmeleri nedeniyle ortaya çıkan olanakların görmezden gelinmesinden yakındıkları belirtilirken şöyle devam edildi:

"Türkiye'nin Brüksel tarafından konulan ekonomik hedefleri karşılamak ve IMF tarafından 2001'deki ekonomik krizden sonra öngörülen önlemleri yerine getirmek için attığı acıtıcı adımlarla birlikte Türklerin birçoğu ülkenin gelecek on yılda AB'ye katılmasıyla bir ucuz işgücü kalesi olmayacağını varsayıyor. Öyleyse ülkenin rekabetçi hale gelmesine odaklanılması gerekiyor."

"ODTÜ TEKNOLOPOLİSİ"

CNN International, Türkiye'de bir firmanın şimdiden batıdaki benzerleriyle rekabet edebileceğini düşündüğünü belirterek şu örneği verdi:

"Gate Elektronik'in kurucusu Turgay Maleri işe, 1980'lerin sonunda babasının bürosunda elektrik bileşenlerini vidalayarak başladı. Ankara'da kurulan Gate, şimdi sivil ve askeri uçakların elektrikli parçalarının onarımını yapıyor. Yüksek eğitimli mühendis ekibinden dördü uzmanlıklarının onaylanması için Fransa'da Toulous'daki Airbus karargahında bulunuyor.

Turgay Maleri ve birçok mühendis, Orta Doğu Teknik Üniversitesi kampüsünün çevresinde yükselen az katlı binalardan oluşan 'Technolopolis' kompleksinde bulunan firmalarda çalışıyorlar. Gate Elektronik yöneticisi Turgay Maleri, Türk çocuklarının Avrupa düşünce tarzını anlamaları gerektiğini ve hedefe doğru giden uzun yolda dil öğrenmeleri gerektiğini bildirdi.

TÜRKİYE'E EĞİTİME ODAKLANILIYOR

Şu anda Türkiye odağını ülkenin en yoksul bölgelerindeki eğitime yönlendiriyor. Ülkenin dört bir yanındaki okullara bilgisayarlar yerleştiriliyor. Intel ve Türk Telekom çocuklarla IT'yi tanıştırmak için, kimi evlerde henüz elektrik olmasa bile, binlerce bilgisayar yardımında bulunuyor."

Türk Telekom Başkanı Paul Doany'nin "Kişisel bilgisayar sahipliğini, eğitimin ve iletişimle eğlencenin yönlendirmesini istiyoruz, ancak burada eğitim kilit önem taşıyor" sözlerine yer verdi. Özelleştirilen Türk Telekom'un geçen yıl okulların internete bağlanması için 70 milyon dolar bağışladığını, bu yılda benzer rakamın düşünüldüğünü belirten CNN, İstanbul Fatih semtindeki bir ilkokula Intel tarafından bağışlanan 20 bilgisayarı da ekranlara getirdi. ABD şirketi Intel'in "Dünya İleri" programı kapsamında okul sonrası toplum merkezlerinde kişilerin internet ve teknolojiyle buluşmaları için 350 bilgisayar daha bağışlayacağı bildirildi.

Intel yöneticisi Özerk Ertem CNN'e çocukların bilgisayara olan ilgisini görünce heyecanlandıklarını ve okullara destek stratejilerini yeniden değerlendirdiklerini belirtirken, "Eğitim programımıza 10 yıl önce birçok ülkede başladık ve başlangıçtaki çocukları eğitmeyi hedefledik. Ancak çocukların çok bilgiyi hemen topladıklarını ve IT mekanizmasının nasıl kullanılacağını anladıklarını fark ettik. Ancak öğretmenler belli bir yaşın da gereği olarak çocuklardan daha yavaş öğreniyordu, bu nedenle öğretmenler için de bilgisayar eğitimine başladık" dedi. Programa şöyle devam edildi:

"Yüzde 25'i 14 yaşın altında olan 70 milyonluk nüfusuyla Türkiye, eğitim hamlesinin, Batı Avrupa şehirlerine yönelecek büyük bir 'Müslüman göçü duvarından' korkan, Türkiye'yi küçümseyen çevrelerin dikkatini çekeceğini umuyor. Söz konusu kaygılar Fransız seçim kampanyası sırasında da bir odak noktası haline gelmiş bulunuyor.

Türkiye'de iş çevreleri, yurtdışında doğan, ya da gençliklerinde yurtdışına giden, batılı iş deneyimiyle dönen ve yabancı dil vasıfları olan Türklerin işe giderek artan sayılarda alınmasına karşı çıkıyorlar. Güçlü bir ekonomi aynı zamanda daha çok genç Türkün vatanlarında iyi işler bulabilmeleri anlamına da geliyor."

SİYASET VE İNSAN HAKLARI KONULARI

Türkiye'de bir politik sorun ve insan hakları sorununun bulunduğunu da kaydeden CNN şöyle devam etti:

"Politikaya katılım konusu tartışıldığında iş çevrelerinin liderleri Kıbrıs'tan Kürtlere uzanan bir yelpazeyle karşılaşıyorlar. İş

çevreleri, 'iş'in genellikle 'virajda önde' gittiğini, politikacıların da şirketlerin oluşturduğu hattı izleme eğiliminde olduklarını vurguluyorlar. Eğer Avrupa'ya Türkiye'nin, hala Orta Doğu ve İran gibi bölgelerle önemli bağları bulunan bir ortak olduğu kanıtlanabilirse, belki o zaman güç sorunlar çözülebilir. Ve ekonomiye gelince, iş dünyasının liderleri ülkenin batıya daha şimdiden sıkı bağlarla bağlı olduğunu ve bir diğer ekonomik kriz şansının uzakta kaldığını iddia ediyorlar ve iş dünyasına hükümetin engellemelerde bulunmasından az da olsa endişeli durumdalar."(ANKA)

Kaynak: ANKA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››'Türkiye Yükselen Ekonomi Değil, Yükseldi' - Haberler