17 Nisan 2019, 09:25

Bursa Lisede 1.5 Milyon Liralık Ekipmanlarla Sektöre Deneyimli Öğrenci Kazandırıyor

Lisede 1.5 milyon liralık ekipmanlarla sektöre deneyimli öğrenci kazandırıyorBursa'da daha kaliteli eğitim verebilmek için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ekipman talep eden Veysel Karani Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne, 'Suriyeli Öğrenciler ve Risk Altındaki Mahallelerde Oturan Öğrencileri...

Lisede 1.5 milyon liralık ekipmanlarla sektöre deneyimli öğrenci kazandırıyor

Bursa'da daha kaliteli eğitim verebilmek için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ekipman talep eden Veysel Karani Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne, 'Suriyeli Öğrenciler ve Risk Altındaki Mahallelerde Oturan Öğrencileri Mesleki Eğitime Kazandırma' projesi kapsamında Alman Kalkınma Ajansı tarafından yaklaşık 1,5 milyon lira değerinde çok sayıda makine gönderildi.

Bursa'da, 2011 yılında eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan Veysel Karani Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, öğrencileri donanımlı olarak sektöre kazandırmak için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ekipman talebinde bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı, Alman Kalkınma Ajansı ile imzalamış olduğu protokol çerçevesinde, ajans tarafından hazırlanan 'Suriyeli Öğrenciler ve Risk Altındaki Mahallelerde Oturan Öğrencileri Mesleki Eğitime Kazandırma' projesi ile birlikte Veysel Karani Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne 1,5 Milyon lira değerinde ekipman desteği sağladı. Öğrencilerin tecrübe kazanabilmesi için gerekli olan kaynak Simülatörü, kaynak makinesi, CNC makinesi gibi ekipmanlar okula hibe edildi. Elde edilen ekipmanlar sayesinde öğrencilerin sektöre hazır olarak okuldan mezun olduğunu söyleyen Veysel Karani Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Erkan Altun, Milli Eğitim Bakanlığı ile Alman İşbirliği Kurumu ortaklığıyla okulumuzda bir proje uygulandı. Okulumuz 2011 yılında açıldı. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak tasarlandı. Bu tarz okulların tam olarak ekipmanlarının sağlanması uzun zaman alabiliyor. Bu proje sayesinde okulumuzda eğitim öğretimde ihtiyaç duyulan her türlü teknik ve teknolojik donanıma sahip olduk. Bursa gibi bir sanayi şehrinde sektörün ihtiyaç duyduğu aranan nitelikteki elemanları yetiştirme konusunda iddialıyızö dedi.

'ÖĞRENCİLERİMİZ BİLGİ VE BECERİYİ OKULUMUZDA KAZANIYOR'

Projeyi kısaca 'Suriyeli mülteciler ve ev sahibi toplulukların sektöre kazandırılması' olarak ifade edebileceğimizi belirten Altun, 'Okulumuzda 3 bölüm mevcut. Elektrik Elektronik Teknolojisi alanı, Motor Teknolojisi alanı ve Metal Teknolojisi alanı. Proje sayesinde bu 3 bölüme yaklaşık olarak 1 milyon 500 bin liralık ekipman sağlandı. Öğrencilerimiz artık sektörün ihtiyaç duyduğu her türlü bilgi ve beceriyi okulda kazanıyor. Bu bilgi ve becerilerini üretime, katkı olarak sunabiliyorlarö dedi.

'OKULUMUZA, TÜRKİYE'DE BİRÇOK OKULDA OLMAYAN MAKİNELER GELDİ'

Proje kapsamından okula çok ciddi bir yatırım yapıldığını belirten Metal Teknolojisi öğretmeni ve aynı zaman bölümün alan şefi olan Yavuz Çat, 'Bu proje kapsamında okulumuzun teknik ve donanım olarak ihtiyaçalarını istediler. Bizde bunların tespitini yaparak bakanlığa bildirdik. Bakanlık, eksik olan cihazları ihale yoluyla okulumuza aldı. Şu an elimize, Türkiye'deki bir çok okulda olmayan makineler geldi. Bir kaynak simülatörümüz var. Bu cihaz sayesinde sanal alemde kaynak yapılıyor. Öğrenciler kaynak uygulamasını sanal ortamda yaparak, iş güvenliği riski olmadan, kaynak dumanı olmadan, malzeme maliyeti olmadan eğitim alıyorlarö dedi.

ÖĞRENCİLER BU MAKİNELER SAYESİNDE SEKTÖRE HAZIR HALE GELİYOR

Makinelerinin çoğunun kurulumunun yapıldığını ve aktif olarak çalıştığını belirten Çat, 'CNC Abkant Pres, kenet bükme makinesi, gaz altı kaynak makineleri, argon kaynak makineleri, sac kesme ve bükme makineleri, metal işleme makineleri geldi. Bunlar şu an kuruldu, aktif olarak kullanıyoruz. Öğrencilerle şu an birebir uygulamasını yapıyoruz. Öğrenciler buradan mezun olduktan sonra, bu makineleri rahat bir şekilde kullandıkları için, sanayide ikinci bir akreditasyona gerek kalmadan ara eleman olarak yetişebiliyorlarö dedi. Anadolu Lisesi, Güncel
Kaynak: DHA