03 Nisan 2019, 22:40

Ekrem İmamoğlu: "Biz Asla İtirazlara Karşı Gelmedik Ama Soyut İtirazlar Doğru Değildir"

Ekrem İmamoğlu: "Biz asla itirazlara karşı gelmedik ama soyut itirazlar doğru değildir" "Bu sürecin gerçekten hızlıca bitmesi lazım, hızlıca normalleşmemiz lazım" "Gelmiş geçmiş en demokrat belediye başkanı olacağım" "Oy hırsızı diye bir şey yazılıyor benim bir tek hırsızlık bildiğim şey var o...

Ekrem İmamoğlu: "Biz asla itirazlara karşı gelmedik ama soyut itirazlar doğru değildir"
"Bu sürecin gerçekten hızlıca bitmesi lazım, hızlıca normalleşmemiz lazım"
"Gelmiş geçmiş en demokrat belediye başkanı olacağım"
"Oy hırsızı diye bir şey yazılıyor benim bir tek hırsızlık bildiğim şey var o da gönül hırsızlığı"

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, "Bu sürecin gerçekten hızlıca bitmesi lazım. Hızlıca normalleşmemiz lazım. Biz asla itirazlara karşı gelmedik ama soyut itirazlar doğru değildir. Oy hırsızı diye bir şey yazılıyor, benim bir tek hırsızlık bildiğim şey var o da gönül hırsızlığı" dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, basın açıklaması yaptı. İmamoğlu, "Seçim süreci devam ediyor. Tabi çok uzamasını istemiyoruz. İstanbul gerçekten hizmet bekliyor ve İstanbul'un gerçekten mühim konuları var. Bir an önce çözüme kavuşması gereken ve insanların talepleri doğrultusunda yol almamız gereken" diye konuştu.
"Bu sürecin gerçekten hızlıca bitmesi lazım, hızlıca normalleşmemiz lazım"
Bu sürecin hızlıca bitmesi gerektiğini söyleyen İmamoğlu, "Bugün hem Beşiktaş'ta hem de Eyüp'te biraz dolaşma fırsatı buldum. Çokça vatandaşımız bize taleplerini sokakta ilettiler ve gerçekten görüyorum ki İstanbullu hazır, mutlu, beklentileri yüksek bunu hissedebiliyorum. Bu sürecin gerçekten hızlıca bitmesi lazım. Hızlıca normalleşmemiz lazım. Bizim oy aldığımız seçmen bizim tek sayfamız asla olmayacak ve değil zaten bizim herkes gözümüzün önünde ve herkesi mutlu etme konusunda bir anlayışımız var. Ruh halimiz buna uygun" şeklinde konuştu.
"Gelmiş geçmiş en demokrat belediye başkanı olacağım"
İmamoğlu sözlerine şöyle devam etti: "Süreçte kırıcı laflar, kırıcı suçlamalar, bir takım şahsi hususlar yaşanmış olabilir kampanya döneminde. Niçin olduğunu da biliyoruz ki biz hiç içine girmedik karışmadık. Hiçbir şahıs hakkında konuşmamız tek bir yorumumuz kişisel alanıyla ilgili olmadı, olmayacakta. İlla insanların birbirini oy için ikna etmesi gerekmiyor insanların konuşması gerekiyor. İlla aynı kararı vermesi de gerekmiyor. Herkes kendi fikriyle var olsun. Demokrasi o kadar önemli ve o kadar değerli ve insanlar için su gibi hava gibi yani onsuz yaşayamaz durumda. Mutluluğun önemli bir kaynağı. Biz bunu talep ediyoruz. Demokrat bir belediye başkanı olmak hususunda bu kentini, evet iddiamdır gelmiş geçmiş en demokrat belediye başkanı olacağım. Bu her şeyin ötesinde ya hangi konu ki bu demeyin bir çok sorunun çözümü aslında orada yatıyor. Bir şehrin barışla uzlaşıyla hoşgörüyle empatinin kattığı kabiliyetle inanılmaz bir mutlu kente dönüşmesini sağlamak bu mümkün."
"Oy hırsızı diye bir şey yazılıyor benim bir tek hırsızlık bildiğim şey var o da gönül hırsızlığı"
Sosyal medyada yapılan bazı yorumlara üzüldüğünü belirten İmamoğlu, "Bazı propagandalar yapılıyor üzülüyorum, bazı sözler söyleniyor üzülüyorum ve artık sosyal medya ciddi bir iletişim alanı bazı konularla ilgili orada yorumlar yapılıyor gerçekten üzülüyorum özellikle bir hususu paylaşmak istiyorum bir kelime canımı sıkıyor. Oy hırsızı diye bir şey yazılıyor benim bir tek hırsızlık bildiğim şey var o da gönül hırsızlığı yaparım, gönülleri çalarım, gönülleri kazanırım. Başka hiç bir işten anlamam hırsızlık namına gönüllerini kazanmaya geliyorum. Bu hiç zor değil çünkü hiç kimseye ön yargım yok" dedi.
"Biz asla itirazlara karşı gelmedik ama soyut itirazlar doğru değildir"
itirazlara karşı gelmediklerini belirten İmamoğlu, "Tabi ki bu sürecin uzamasını istemiyoruz. Hukuka ve anayasaya inanıyoruz. Bir oyla bile seçimi kazanmanın önemi biliyoruz. Bizim 20 bini aşan oy farkını küçümserken 3 bin oyla kendinizi açıklıyorsunuz ben de size önemi bir tecrübenin sözünü hatırlatayım. Sayın Devlet Bahçeli'nin 'Bir oyla bile kazanmışsanız kazanmışsınızdır' sözünü hatırlatayım. Lütfen süreci toparlayın artık. Yani biz demiyoruz ki bizi de 2014'te itirazlar sürerken hem de 30 bin farkla Ankara'daki adayın başkanlığının kesinleştiği gibi pat diye açıklayan demiyoruz. Onu itirazlar sürerken açıkladınız. Biz bunu demiyoruz. Sayınlar hiç bir şekilde karşı olmayacak sayımlar. Somut olan her itiraz hakkına saygı duyarız bizim de var. Biz asla itirazlara karşı gelmedik ama soyut itirazlar doğru değildir. Soyut itirazlar, maddi hatalar düzeltilsin" şeklinde konuştu.
Basın mensuplarının yeniden sayılan oyların takip edilip edilmediğini sorması üzerine İmamoğlu, "Her ilçedeki sayımla ilgili anlık raporları alıyoruz. Şu anda daha önce pek de uygulamalarda olmayan geçersiz oyların tekrar açılıp sayılması ile ilgili bir süreç söz konusu birbirine çok yakın değerler çıkıyor. bize on çıkıyor karşı tarafa 7 çıkıyor. ya da karşı tarafa 25 çıkıyor bize 10 çıkıyor. Geçersiz oyların yüzde bir ile iki arasında bir kriterde artı eksi değerler oluşuyor. günün sonunda neticeye tesir edecek bir değer söz konusu değil" diye konuştu. Ekrem İmamoğlu, İmamoğlu, Politika
Kaynak: İHA