17 Nisan 2019, 00:45

İznik Roma Tiyatrosu'nda Büyük Keşif

İznik Roma Tiyatrosu'nda büyük keşifBURSA - Bursa İznik'te bulunan Roma Tiyatrosu'nda devam eden arkeolojik kazılar neticesinde bilim insanları tiyatro bileti buldu.

İznik Roma Tiyatrosu'nda büyük keşif

BURSA - Bursa İznik'te bulunan Roma Tiyatrosu'nda devam eden arkeolojik kazılar neticesinde bilim insanları tiyatro bileti buldu.
Bursa'nın İznik ilçesinde 1980'li yıllarda başlayan Roma dönemi antik tiyatro kazıları Bursa Büyükşehir Belediyesinin desteği ile devam ediyor. Arkeolog ve sanat tarihçilerinden oluşan bilim insanları, Roma tiyatrosu kazılarında tiyatro bileti buldu.
Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Aygün Ekin Meriç, bunun çok önemli bir bulgu olduğunu vurgulayarak, "Yani tiyatro yapılmadan önce de burada yaşamın varlığı tespit edilmiş oldu." ifadelerini kullandı.
Roma Tiyatrosunun MS.2 yüzyılda Roma İmparatoru Trajan döneminde yapıldığını söyleyen Doç. Dr. Meriç, "Bithynia Valisi olan tarihçi ve yazar Plinius'un kayıtlarından bildiğimiz tiyatronun kazılarında orkestra bölümünde pişmiş topraktan yapılmış yuvarlak para formunda bir tiyatro bileti bulduk. Bu bilet bizim için çok önemli. Bu bize o zamanki seyircilerin tiyatrodaki oyunlara aynı bugünkü gibi biletle girdiğini gösteriyor. Bu buluntu tabiki bizi heyecanlandırdı. Bu toprak form bize burada oyunların oynandığını ve oyunlarda bilet kesildiğini gösterdi" dedi. Bursa, İznik, Roma, Genel
Kaynak: İHA