17 Nisan 2019, 10:44

Tokat Cinayet Sonucu Kapatılan Tarihi Hamam, Restorasyona Alındı

Cinayet sonucu kapatılan tarihi hamam, restorasyona alındıTokat'ta 9 yıl önce işlenen bir cinayet sonrası kullanıma kapatılan 720 yıllık Sultan Hamamı restorasyona alındı.

Cinayet sonucu kapatılan tarihi hamam, restorasyona alındı

Tokat'ta 9 yıl önce işlenen bir cinayet sonrası kullanıma kapatılan 720 yıllık Sultan Hamamı restorasyona alındı. Çalışmalar sırasında hamamın batısında Danişmentliler döneminde yapıldığı tahmin edilen yeni bir hamam kalıntısı daha ortaya çıktı. Yeni hamam kalıntısı da diğeriyle birlikte restore edilerek turizme kazandırılacak.

Tokat kent merkezinde bulunan 14'üncü yüzyılda yapıldığı bilinen ve yakın tarihe kadar kullanılan 720 yıllık Sultan Hamamı 2011 yılında cinayete sahne oldu. Tarihi hamamı işleten Hüseyin Taşkıran(51) ve ağabeyi Recep Taşkıran(55) arasında devir konusunda kavga çıktı. Kavga sonucu Recep Taşkıran'ın oğlu Arif, tabanca ile amcası Hüseyin Taşkıran'ı öldürdü. Yaşanan bu olayın ardından hamam işletmecileri tarafından Vakıflar Bölge Müdürlüğüne devredildi. Olayın ardından 9 yıldır kapalı halde bulunan hamam için Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü restorasyon projesi hazırladı. Yapılan ihale ile hamamın restore edilerek yeniden açılması için çalışma başlatıldı.

'CİDDİ RESTORASYON HATALARI YAPILMIŞ'

Kuzey-güney doğrultusunda, dikdörtgen alan üzerine kurulan, erkekler için 4 eyvanlı, kadınlar içinse 3 eyvanlı bölümleri bulunan Sultan Hamamı'nın 14'üncü yüzyılda yapıldığını ifade eden Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, Ancak kitabesi bulmadığından dolayı yapan ve yaptıran hakkında genel bir bilgimiz bulunmamaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak biz 2002 yılından bu tarafa Tokat ilinde ciddi yatırımlarda bulunuyoruz. Bu yatırımlarımız kesintisiz devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de Sultan Hamamı. Bu hamam 1970'li yıllarda tadilat görmüş. Bu tadilatta ciddi restorasyon hataları var. Kubbeler çimento kaplanmış, soyunma kabinlerin üzerine beton döşemeler atılmış. Biz eseri ilk haline getirmek için bunların hepsini kaldırdık. Şu andaki proje revizyon çalışmamız devam ediyor dedi.

'DANİŞMENTLİLER DÖNEMİNE AİT HAMAM BULUNDU'

Sultan Hamamı'nın çevre düzenlemesi esnasında, hamamın batı yönünde bir kalıntıya rastladıklarını belirten Kılınç, Koruma kurulundan izin alarak müze denetiminde kazılara başladık. Kazının bir kısmını tamamladık. Bu kazıdan sonra büyük ihtimalle Danişmedliler'den kaldığı anlaşılan bir hamam kalıntısına denk geldik. Müze denetiminde kazı çalışmalarımız devam ediyor. Kazılar sonuçlandığında burayı halkımızın ziyaretine açacağız. Üst tarafını camla kaplayacağız. Bu eserimizi de toplumumuza kazandıracağız. Çünkü bu eserler çok önemli. Bu bizim kültürel mührümüz. Bunları mutlaka toplumumuzun gelecek nesillere aktarılması gereken eserler olarak görüyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak da Bölge Müdürlüğümüzce de çalışmalarımız devam ediyor. Hamamın etrafını açacağız. Doğusunda kalan evlerin tamamını kamulaştırdık. 1 ay içerisinde bunları yıkacağız ve hamamın restorasyonuna sağlıklı bir şekilde devam edeceğiz. Hamamın etrafı açılmış olacak ifadelerini kullandı. Güncel
Kaynak: DHA