17 Nisan 2019, 13:58

Yurdun Bazı Bölgelerinde Kar Yağışı Etkili Olmaya Devam Ediyor

Yurdun bazı bölgelerinde kar yağışı etkili olmaya devam ediyorKars'a Nisan sürprizi... Lapa lapa yağan kar şehri beyaza bürüdü KARS - Kars'ta kara kış hüküm sürüyor.

Yurdun bazı bölgelerinde kar yağışı etkili olmaya devam ediyor

Kars'a Nisan sürprizi... Lapa lapa yağan kar şehri beyaza bürüdü
KARS - Kars'ta kara kış hüküm sürüyor. Sabah erken saatlerde lapa lapa yağan kar, kısa sürede etrafı beyaza bürüdü.
Karslılar bahar ve sıcak havayı beklerken, yeniden kar sürprizi ile karşılaştı. Sabah saatlerinde işlerine gitmek için evlerinden çıkan vatandaşlar kara hazırlıksız yakalandı. Bir anda başlayan ve 10 dakika içerisinde etrafı beyaza bürüyen kar, kente kışı yeniden getirdi.
Kars'ta Nisan ayında kar yağışının normal olduğunu ifade eden vatandaşlar, Kars'ta, "Haziran" ayı gelmeden, "Yaz" geldi denilmez sözünü bir kez daha hatırlattı.
Öte yandan Kar yağışının etkili olduğu Kars'ta sürücülerde hazırlıksız yakalandı. Kışlık lastiklerini çıkaran sürücüler, beyaza bürünen caddelerde ilerlemekte zorluk çekti.
Kar yağışının aralıklarla devam edeceği belirtildi. Kars'ta kar yağışından ekili alanlarında zarar gördüğü kaydedildi. Erzurum'a nisan ayında lapa lapa kar yağdı...Şehir beyaza büründü
ERZURUM - Nisan ayının ortasına geldiğimiz halde batıda vatandaşlar baharın ve güneşin tadını çıkarırken, tarihler 17 Nisan 2019'u gösterirken kar Erzurum'a sürpriz yaptı ve kış adeta geri döndü.
Erzurumlular her ne kadar kara alışkın olsa da, Nisan ayının 17'sinde güne kar sürprizi uyanan vatandaşlar şaşkınlık yaşadılar.
Kar yağışı araç ve yaya trafiğini olumsuz yönde etkilerken vatandaşlar araçlarını ve evlerinin önünde biriken karı temizlemek için seferber oldu.
17 Nisan tarihinin eski hesaba göre Abrıl'in 5'i diye adlandırıldığı Erzurum'da Kuğu Fırtınası yine şaşmadı. Nisan ayında yağan kar sürücülere zor anlar yaşattı
ARDAHAN - Ardahan'da etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi.
Ardahan'da etkili olan soğuk ve yağışlı hava sabah saatlerinde kendini kar yağışı olarak gösterdi. Tipi şeklindeki kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, Ardahan-Çıldır karayolunda ulaşım durdu. Çıldır ilçesi Beyrehatun köyü yakınlarında yoğun tipi nedeniyle trafik durdu. Sürücüler yolun açılmasını beklerken, ekiplerin yollarda kar temizleme ve tuzlama çalışmaları devam ediyor.
Çıldır'da sabah işe gidenler kara yakalandı
Geceden bu yana Çıldır'da kar yağışı devam ederken birçok köy yolu ulaşıma kapandı. Sabah saatlerinde okula gitmek için yola çıkan öğrenciler ise gecikmeli olarak okullarına vardı. Nisan ayında yağan kar şaşırttı...Çiftçiler endişeli
ORDU - Ordu'nun Kabadüz ilçesinde gece saatlerinde başlayan kar yağışıyla ilçenin orta ve yüksek kesimleri beyaza büründü.
Nisan ayının ortasında yağan kar ilçe sakinlerini şaşırttı. Devam eden kar yağışıyla fındık bahçeleri ve meyve ağaçları karla kaplandı. Çiftçiler fındığın zarar görebileceği endişesi taşıyor.
İlçenin Yokuşdibi Mahallesi'nde yaşayan İlkay Pala, gece saatlerinde başlayan kar yağışı ile fındık dallarının beyaza büründüğünü söyledi.
Nisan ayının ortasında kar yağmasının kendisini endişelendirdiğini dile getiren Pala, "Geçtiğimiz günlerde havaların güneşli olmasıyla tüm fındık bahçeleri yapraklarını açmıştı. Şimdi ise kar yağıyor. Endişemiz sıcaklık daha da düşerse fındık ve meyve ağaçlarının çiçekleri dondan etkilenir. İnşallah korktuğumuz başımıza gelmez" dedi.
Öte yandan ilçede kar yağışı aralıklarla devam ediyor. Yüksekova'da baharda karla mücadele çalışması
HAKKARİ - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde nisan ayına rağmen karla mücadele çalışması yoğun bir şekilde devam ediyor.
İl Özel İdaresi ekipleri, ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan Dağlıca bölgesindeki Mergezer Yaylası'nın yolunda çalışma başlattı. Yer yer 5 metreyi bulan kar kalınlığına karşı zaman zaman zor anlar yaşayan ekipler, kepçe ile açamadıkları yolu ekskavatör yardımıyla açmaya çalışıyor.
Kepçenin boyunu aşan karda ilerlemekte güçlük çeken ekipler, çığ tehlikesine rağmen çalışmalarına gece gündüz devam ediyorlar.
4 gündür süren çalışmanın yaklaşık 10 gün daha devam ettireceklerini ifade eden karla mücadele ekipleri, nisan ayında Yüksekova'nın birçok bölgesinde karla mücadele çalışmasının tüm hızıyla sürdüğünü kaydettiler. Sabah, Kars, Kar, Genel
Kaynak: İHA