08.06.2013 18:01

Üçüncü Köprü Eylemi Durdu

Üçüncü Köprü Eylemi Durdu

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı, üçüncü köprüye 'Yavuz Sultan Selim' isminin verilmesi nedeniyle başlattıkları eylemi durdurduklarını açıkladı.

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, İstanbul'da temeli atılan üçüncü köprüye 'Yavuz Sultan Selim' isminin verilmesi nedeniyle başlattıkları eylemi durdurduklarını açıkladı. Özel, "Var gücümüzle Taksim'e destek veriyoruz." dedi.

Alevi Kültür Dernekleri Bursa Şubesi ve Cem Evi'nin açılışı yapıldı. Açılışa, Vali Şahabettin Harput, Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz, Alevi Kültür Dernekleri Bursa Şube Başkanı Ali Akça, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Antakya Alevileri Temsilcisi Ali Yeral, Bahai Temsilcisi Serhat Özdemir, İstanbul Protestan Kilisesi adına Timur Topuz, Nilüfer Müftüsü Durmuş Ayvaz, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve Alevi vatandaşlar katıldı.

Tören öncesi gazetecilerin sorularını cevaplandıran Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, Gezi Parkı olayları ve üçüncü köprüye 'Yavuz Sultan Selim' isminin verilmesini değerlendirdi. Gezi Parkı'nda eyleme katılanlar arasında Alevi, Sünni, Türk ve Kürtlerin bulunduğunu belirten Özel, şöyle konuştu: "Doğru bir çıkıştır. Bunu herkesin iyi okuması gerekir. Sadece hükümetin değil, hükümetin yanı sıra muhalefetin de bizim gibi sivil kitle örgütlerinin de iyi okuması gerekir. Biz şu anda üçüncü köprü ile ilgili eylemi durdurduk. Çünkü Taksim'i bölen bir anlayış sergilemek istemedik. Bütün var gücümüzle Taksim'e destek veriyoruz. Bunu da Alevi olarak yapmıyoruz. Oraya insan olarak katılıyoruz. Alevi adını kullandığınız zaman başka yerlere çekiliyor. Biz bundan yana değiliz."

Köprü eylemlerini askıya aldıklarını ifade eden Özel, şöyle devam etti:

"Çünkü oraya yapacağımız müdahale, Başbakan zaten Taksim hıncını da Alevilerden çıkartacağı için orada beklemeye koyduk. Köprüye gelince, "Üçüncü köprü cinayettir." diyen şimdiki Başbakan, o zaman belediye başkanıydı. Demek ki bugün katil olmak üzere. Yapılmalı mı yapılmamalı mı uzmanların işi ama işine gelince 'Ben Alevileri severim', Yunus'tan şiirler okur, 'Yaradılanı hoş gördük, Yaradan'dan ötürü' diye. Madem öyle Yunus ismini niye koymuyorsun, barış ismini niye koymuyorsun barış sürecinde?"

ÖZGÜNDÜZ: BU MİLLETE BRAVO

Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz ise ülkedeki herkesin hassas olması gerektiğini belirterek, "Sorumluluk makamında olup bu milletin hepsinden daha çok vakar göstermesi gerekenlerin, milleti bölmek için adeta her şeyden istifade etmelerini hayretle ve üzüntüyle izliyorum. Buna rağmen bu millet, Alevisi Sünnisi, Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi ile birlikte vakarını, birliğini, herkese inat, gaflet içinde olanlara da inat, nadan dosta, şeytan düşmana inat ısrarla birliğini koruma çabası sarf etmektedir, bravo bu millete." diye konuştu.

Vali Şahabettin Harput da cemevini Bursa'ya kazandıranlara teşekkür ederek, Hz. Peygamber (sav) ve Ehli Beyt'in yokluğunun çok fazla hissedildiğini dile getirdi. Harput, onların ilkelerinin terk edilmesiyle, dünyada bunların yerini kin, intikam, kavga ve savaşın aldığının ibretle görüldüğünü kaydetti.

Açılış öncesi farklı inanç mensupları tarafından gökyüzüne barış güvercinleri bırakıldı.
Kaynak: CHA
Bursa, Şahabettin Harput, Taksim, Yavuz Sultan Selim, Politika, Güncel