Ukrayna'nın Doğusundaki Gelişmeler

Azov Taburu, Rusya sınırından Ukrayna'ya çok sayıda tank, grad tipi füze ve havantopu girdiğini ileri sürdü "Donetsk Halk Cumhuriyeti" amblemli 30 Rus tankının Ordu kontrolündeki Mariupol şehrine doğru yola çıktıkları, orada bulunan Ukrayna'ya bağlı silahlı kuvvetlerin geçişleri önlemede yetersiz olduğu bildirildi.

25.08.2014 23:18 | Son Güncelleme: 25.08.2014 23:18Ukrayna'nın Doğusundaki Gelişmeler
Terörle Mücadele Operasyonun'da yer alan Azov Taburun'dan yapılan açıklamada, Rusya sınırından 'ya çok sayıda tank, Grad tipi füze ve havantopu girdiği bildirildi.

Açıklamada, "Donetsk Halk Cumhuriyeti" amblemli 30 Rus tankından oluşan konvoyun Novoazovsk ve yönüne doğru ilerlediği belirtildi. Mariupol'da bulunan Ukrayna güçlerinin ise çatışma için yeterli olmadığı vurgulandı.

Rusya'dan girmeye çalışan askeri araç konvoyunun bir kısmının sınırda durdurulduğu belirtildi.

Askeri Politik Araştırmalar Merkezi Koordinatörü Dimitriy Timçuk, bu sabah Rus askeri konvoyun Novoazovsk civarında Ukrayna'ya girdiğiyle ilgili haberini teyit ederek konvoyun ana kısmının Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından sınırda durdurulduğunu açıkladı.

Timçuk, Ukrayna ordusunun zamanında müdahalesi sayesinde konvoyun ikiye bölündüğünü, ana kısmın ise terörle mücadele güçlerinin açtığı ateş sonucu geri çekilmek zorunda kaldığını açıkladı.

Mariupol Belediyesinden yapılan açıklamada, Rusya yanlısı ayrılıkçıların Donetsk bölgesindeki Novoazovsk ve Markine şehirlerine yaptıkları saldırıların Terörle Mücadele Güçleri tarafından geri püskürtüldüğü kaydedildi.

Şu anda ayrılıkçıların Rusya sınırına doğru geri çekildiği, terörle mücadele güçlerinin ise onları takip ettiği bildirildi. - Donets'ka Oblast'

Donetsk Halk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Mariupol, Ukrayna, Politika, Güncel

Kaynak: AA

27.01.2020 17:36:49