Ulaştırma Bakanlığı Devir Teslim Töreni

Binali Yıldırım, Çorum'da 40 Dilim Karayolu'nda düzenlenen törenle Mehmet Habib Soluk'tan görevi teslim aldı.

Ulaştırma Bakanlığı Devir Teslim Töreni
07.07.2011 11:03 | Son Güncelleme: 07.07.2011 11:03

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çorum'da 40 Dilim Karayolu'nda düzenlenen törenle Mehmet Habib Soluk'tan görevi teslim aldı. Ulaştırma Bakanlığında yapılacağı duyurulan, ancak Çorum'da yeni yapılan 40 Dilim Karayolu'nda gerçekleştirilen devir teslim töreninde konuşan Yıldırım, yol yapımının efsaneye dönüştüğünü belirterek, "40 yıldan beri konuşulan burası geçilmez, erişilmez bir yer olarak kabul edilmiş. Artık herkes kaderine razı olmuştu. Az önce Ulaştırma Bakanımız Habib Soluk beyin de söylediği gibi 2008'den itibaren Karayolları Genel Müdürlüğümüz, bölge müdürlerim ve müsteşarımıza bu bölgede yaptığımız çalışmayla buraya yeniden tırmanma şeridi de olan 3 şeritli bir yol yapmaya karar verdik" dedi.

2009'un başında başlayan işlerin bugün bitme noktasına geldiğini ifade eden Yıldırım, Ali Rıfat Paşa'nın "Erişemediğin yer, senin değildir" düsturunun ulaştırmacıların ve karayolcuların, anayasası gibi olduğunu söyledi. Karayolları Genel Müdürlüğünün kurulduğu günden bu yana Türkiye'nin her tarafına yol yapmaya devam ettiğini bildiren Yıldırım, son 9 yılda bölünmüş yollarda ortaya konulan yoğun ve başarılı çalışmalarla Türkiye'nin her tarafının erişilir hale geldiğini kaydetti.

Yıldırım, "Bölünmüş yollar artık hayat kurtarıyor. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Trafik kazalarında kafa kafaya çarpışmalarda yüzde 65-85 arasında bir azalma oldu ölümlerde. Bir insanımızın bile hayatını kurtarmaya vesile olduysa bu yollar, yapılan harcamanın da kaybolan zamanında hiç önemi yoktur" diye konuştu.

12 Haziran'da yapılan genel seçimde, milletin son 9 yılda AK Parti iktidarının bütün icraatlarını takdir ettiğini ve en yüksek desteği verdiğini ifade eden Yıldırım, bu desteğin millete olan sorumluluğu biraz daha artırdığını, omuzlardaki yükü biraz daha ağırlaştırdığını söyledi.

Bugün 4. ayını dolduran Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk'a görevi kendisine devrettiğini belirten Yıldırım, "Bu, alışılmışın dışında bir devir teslimi, Türkiye'de karayollarının, kara yolcularının yaşadıkları şartlara dikkati çekmek, millete farkındalık oluşturmak için böyle bir yerde devir teslimi planlamışlar, biz de gereğini yerine getiriyoruz" dedi.

Yolun medeniyet olduğunu ve yol yapmaya devam edeceklerini anlatan Yıldırım, 2023 hedeflerinde ikinci bir 15 bin kilometre yol hedeflerinin olduğunu, bunu 2015, 2019 ve 2023 olarak 3 safhada gerçekleştireceklerini, 2015 planlarının hazır olduğunu ve çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Yıldırım, şöyle devam etti: "Bu yolun en önemli faydası kuzey-güney koridoru denilen Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayan koridorun geçişini Sinop üzerinden Osmancık üzerinden Çorum, Yozgat, Niğde, Mersin ve Adana'ya iniş sağlayan ana koridorun daha kısalması ve standartlarının daha iyileştirilmesi. Diğer faydası buradan Çorum'dan Laçin'e, oradan da komşu ilçelere gidiş gelişleri rahatlatacak ve trafik konforunu artıracaktır. Dolayısıyla burada çevre kirliliği bakımından önemli bir iyileşme hem de trafik emniyeti ve kazaların önlenmesi bakımından ciddi bir avantaj sağlanacaktır.

Bu yolda yaklaşık 4 milyon metreküp kazı yapıldı. Kaya oyma gördüğünüz gibi kademe kademe en yukarıya dahi iş makinası çıktı, orada çalışma yaptı. Tabandan 205 metre yükseğe 3, 5 ay boyunca oraya çıkabilmek için o makinalara yol açıldı. Böylesine çetin bir tabiat şartlarıyla mücadele edilerek, bugünlere gelindi. Bu Laçin'in, Çorum'un, Osmancık'ın, Sinop'un ilçelerinin hayaliydi. Bu hayal gerçekleşti. Ben yolun hayırlı olmasını diliyorum. Hayırlı hizmetler vermeye devam edeceğiz. "

-"EMANETİ KAZASIZ BELASIZ TESLİM ETMENİN ONURUNU YAŞIYORUM"-

Eski Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk da 2008 yılında Bakan Yıldırım ile 40 Dilim mevkisine geldiklerini anımsatarak, hava şartları dolayısıyla yolun yapımının imkansız göründüğünü söyledi. "Ben 'Sayın Bakanım buradan gidelim, burada durmak Allah'ın emri değil, çok tehlikeli' demiştim. Yapılabilecek en iyi yol yapılmış, gerisi imkansız" dediğini anlatan Soluk, Bakan Yıldırım'ın da "zor hemen olur, imkansız zaman alır" dediğini ve diğer projeleri kenara bırakıp bir an önce bu yolun projelendirilmesini istediğini kaydetti.

"İşte bugün bu yolu bu hale getirdik" diyen Soluk, Anayasa'nın 114. maddesi gereğince Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 Mart'ta Ulaştırma Bakanlığı görevini kendisine teslim ettiğini, kesintiye uğratmadan da bu görevi alnının akıyla bugüne taşıdıklarını söyledi. Soluk, emaneti kazasız belasız teslim etmenin onurunu yaşadığını bildirdi.

-"9 YILIN BÜTÜN GETİRİLERİ KABİNEDE MEVCUT"-

Devir teslim töreninin ardından bir gazetecinin yeni Bakanlar Kuruluyla ilgili değerlendirme istemesi üzerine Bakan Yıldırım, "Sayın Başbakanımız çalışacağı arkadaşları seçti. Kabinemize düşen aynı hızla, aynı heyecanla çalışmak, hizmet üretmeye devam etmek. Kabinede tecrübelilerimiz var, yeni arkadaşlarımız, orta derecelilerimiz var. 9 yılın bütün getirileri kabinede mevcut" diye konuştu.

CHP'li milletvekillerinin TBMM'de yemin etmemesiyle ilgili bir soru üzerine de Yıldırım, şu yanıtı verdi: "Bu boykot milli iradeye uymayan bir iş. Milletin oyunu alan, millete vaat veren, millet adına parlamentoda yasama sözü veren milletin vekillerinin hiçbir şekilde, hiçbir nedenle başvurmayacağı bir yöntemdir, bir iştir. Eğer tutuklu bulunan ve seçilmiş milletvekillerini kurtarmak amaçsa bunun yeri parlamentodur. Parlamentoda önce yemin ederek, yasama faaliyetlerine katılmak ve bu şekilde oluşacak komisyonlarda grupların bir araya gelerek konuları görüşmesi icap eder. İlk adım yemindir, yemin olmadan bu konuda hiçbir çalışmanın yapılması, iyileşme gözükmüyor. Aklı selim galip gelecektir. Bu yemin etme konusunda direnen partiler, yemin ederek bir an önce milletin verdiği vekaleti en iyi şekilde yapmak gayretini gösterecektir. "

Törenin ardından Bakan Yıldırım'a Çorum Valisi Nurullah Çakır ve Belediye Başkanı Muzaffer Külcü tarafından çeşitli hediyeler verildi.

- ÇORUM

Kaynak: AA

Haberler››Politika››Ulaştırma Bakanlığı Devir Teslim Töreni - Haberler