Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileniyor

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Yıkılması Gereken Yerlerin Yıkılacağını Belirterek, 'Biz, Yıkmamız Gerektiğinde Yıkarız, Ama Yapmak İçin Yıkarız. Hayatlarında Yıkıcılıktan Başka Bir Şey Bilmeyenler Bizim Yıkma Eylemimizi Kendilerine Benzetmesinler' Dedi.

Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileniyor
27.03.2007 17:26 | Son Güncelleme: 27.03.2007 17:26

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, yıkılması gereken yerlerin yıkılacağını belirterek, ''Biz, yıkmamız gerektiğinde yıkarız, ama yapmak için yıkarız. Hayatlarında yıkıcılıktan başka bir şey bilmeyenler bizim yıkma eylemimizi kendilerine benzetmesinler'' dedi.

Ankara Yenileme Alanı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu faaliyete geçti. Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Koç, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki katıldı. Bakan Koç, kurulun ilk defa oluşturulduğunu ve tarihi kent merkezi için çalışmalar yapacağını ifade ederek, bu konuda kurul üyelerine tarihi bir görev düştüğünü diye getirdi. Koç, yıkılması gereken yerlerin yıkılacağını, onarılması gereken yerlerin de onarılacağını belirterek, ''Biz elbette yıkmamız gerektiğinde yıkarız, ama yapmak için yıkarız. Hayatlarında yıkıcılıktan başka bir şey bilmeyenler, bizim yıkma eylemimizi kendilerine benzetmesinler'' diye konuştu. Kanunların çıkarılmasının yeterli olmadığını, bunların uygulanması gerektiğini de kaydeden Koç, koruma ve kullanma dengesini gözeterek çalışmalarda bulunduklarını söyledi.

Tarihi kent merkezine ilişkin hukuki ve maddi altyapının tamamlandığını açıklayan Koç, ''Kanunlara, estetiğe, arkeoloji, güzel sanatlar ve şehircilik ilminin prensiplerine uygun, yepyeni bir Ulus göreceksiniz. Sadece 'istemezükçülerden' kurtulmanın bir tek yolu vardır, o da 'isterükçü' olmaktır. 'İsterük' derken de kanunlara uyarak, estetiğe uyarak ve yol göstererek. Yol göstermeyenlerin ebedi bir makamı vardır, o da müzmin ve ebedi muhalefet olmaktır. Oysa biz iktidarız, bundan da hiç şüphemiz yoktur" şeklinde konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de, Ankara tarihi kent merkezinde yapılacak çalışmalara ilgili olarak, kurulun ilk kez oluşturulduğunu ve kurula büyük görevler düştüğünü söyledi. Bu yıl içinde Roma Hamamı, Roma Tiyatrosu, Augustus Tapınağı ile Hacıbayram, Ankara Kalesi ve civarında onarım çalışmaları gerçekleştireceklerini bildirdi. Ulus'un merkeziyle ilgili çalışmalara da başlayacaklarını belirten Gökçek, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde de 2-3 yıl sürebilecek bir çalışma gerçekleştireceklerini söyledi. Gökçek, ''5-6 yıl sonra Ulus merkezi dahil olmak üzere yepyeni bir tarihi kent merkezine kavuşacağız. Yıkarak değil, restore ederek, tarihi kıymeti olmayanları yıkarak tarihi kent merkezini Ankara'ya kazandıracağız'' dedi.

(DUY-MAY-NÇ-NÇ-Y)

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileniyor - Haberler