Uluslarası U16 Basketbol Turnuvası, Sakarya'da Düzenlenecek

Türkiye Basketbol Federasyonu'nca (TBF) düzenlenen Uluslarası U16 Turnuvası, 2-8 Şubat tarihlerinde Sakarya’da gerçekleşecek.

Uluslarası U16 Basketbol Turnuvası, Sakarya'da Düzenlenecek
31.01.2014 15:09 | Son Güncelleme: 31.01.2014 15:09

Türkiye Basketbol Federasyonu'nca (TBF) düzenlenen Uluslarası U16 Turnuvası, 2-8 Şubat tarihlerinde Sakarya’da gerçekleşecek.

Turnuvaya Türkiye’nin U16 ve U15 takımlarının yanı sıra, Arjantin, Almanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Fransa, Gürcistan, Isveç, Karadağ, Letonya, Polonya, Rusya, Slovenya, Sırbistan ve Ukrayna da katılıyor. Milli Takımlar Idari Menajeri Barbaros Akkaş, dünya basketbolunda devleşmiş olan ülkelerin altyapılarını turnuvada seyretme fırsatı bulacaklarını söyledi.

TBF Uluslarası U16 Turnuvası'nın basın toplantısı Elmas Otel'de yapıldı. Toplantıda konuşan Milli Takımlar Idari Menajeri Barbaros Akkaş, turnuvanın geçen yıllara nazaran biraz daha büyüyerek devam ettiğini belirtti. Katılan takım sayısı bu yıl 12’den 16’ya çıktığını anlatan Akkaş, "Avrupa kıtası dışından Arjantin’in de katılımıyla Avrupa şampiyonası niteliğini de aşmış oldu. Dünyanın en büyük iki organizasyonundan bir tanesini, U16 yaş grubunda ise dünyanın en büyük özel organizasyonunu düzenliyoruz. Maçların internet üzerinden yayınlanmasından dolayı bütün ülkelerin gözü bu turnuvada oluyor. Dünya basketbolunda devleşmiş olan ülkelerin altyapılarını burada seyretme fırsatı bulacağız. Ara tatile gelmesiyle öğrenciler de keyifli bir zaman geçirecek. Salonlara gelecek seyircilerden herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Sadece basketbolu sevdirmek ve basketbolla büyüyen bir nesil yetiştirmeyi hedefliyoruz." dedi.

Hidayet Türkoğlu, Tutku Açık, Kerem Tunçeri, Ömer Aşık, Ersan Ilyasova ve Cenk Akyol gibi Türk Milli Takım oyuncularının yanı sıra Tony Parker, Dirk Nowitzki ve Peja Stajakovic gibi yıldızların geçmiş yıllarda bu turnuvada boy gösterdiğinin altını çizen Barbaros Akkaş, şunları söyledi: "Bugün burada oynayacak oyuncular, ileride en üst düzey basketbol turnuvalarında ve liglerinde oynayacaklar. Onların şimdiki durumlarına tanıklık etmek de çok önemli."

Sakarya Valisi Mustafa Büyük ise basketbolun, Türkiye ve dünyada her geçen gün popülerliği artan ve daha çok sevilen bir spor dalı olarak ön plana çıktığını ifade etti.

U16 organizasyonunun yine ev sahipliğini yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydeden Büyük, "Sporun bu ilde gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkı sağlaması da önemli bir konu. Okulların tatil olduğu bu dönemde, özellikle gençlerimizin turnuvayı büyük bir ilgiyle takip etmesini diliyorum." diye konuştu.

Kaynak: CİHAN