Üniversitelilerden 'Kürdoloji Konferansı'nı Protesto

Hakkari Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Uluslararası 1. Kürdoloji' konulu konferans başladı.

25.05.2011 19:00 | Son Güncelleme: 25.05.2011 19:05Üniversitelilerden 'Kürdoloji Konferansı'nı Protesto
Hakkari Üniversitesi tarafından düzenlenen ve bir çok ülkeden bilim adamı, akademisyen, gazetecinin katıldığı 'Uluslararası 1. Kürdoloji' konulu konferansı başladı. Konferasın açılış töreninde bir grup Üniversite öğrencisi, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr İbrahim Belenli'ye 'Size yumurta atacaktık. Bir yumurta dahi etmezsiniz' yazılı pankart açıp, slogan atarak konferansı protesto etti. Öğrenciler ardından salonu terk etti.

2009 yılının Eylül ayında 'Kürt Kadın Kongresi' düzenleyen Hakkari Üniversitesi, geçen yıl da '21'inci Yüzyıl'da Kürt Dili ve Edebiyatı Günleri' konulu bir etkinlik gerçekleştirdi. Bugün açılışı yapılan 5 gün sürecek 'Uluslararası Kürdoloji Konferansı'na ise Fransa, İngiltere, İsveç, Avusturya, İran, Irak olmak üzere toplam 10 ülke ile Türkiye'de 52 ye aşkın akademisyen, uzman, gazeteci ve yazar, Kürtler'in geçmişten bu yana yaşadıkları sorunlar ve Kürt dili üzerine Kürtçe sunumlar yapacak. Kürtçe bilmeyen katılımcı için de çeşitli dillerde çeviri yapılacak.

Bugün açılışı yapılan konferansa, Hakkari Valisi Muammer Türker, Belediye Başkanı BDP'li Fadıl Bedirhanoğlu katılmazken, konferansa, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Belenli, Hakkari Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Kaya, yurt içi ve yurt dışından gelen davetliler ile öğrenciler katıldı.

Konferansın açılışında Kürtçe sanatçı Diyarbakırlı Dengbej Mehmet Kızıl'ın sahneye çıkmasıyla birlikte salonda bulunan öğrenciler, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Belenli'ye 'Size yumurta atacaktık. Bir yumurta dahi etmezsiniz' yazılı pankartı açıp slogan attı. Ayağa kalkan bir öğrenci ise "Hakkari Üniversitesi'nin düzenlemiş olduğu Uluslararası Kürdoloji Konferansı AKP'nin seçim yatırımıdır" diye bağırmasının ardından öğrenciler salonu terk etti. Öğrencilerin salonu terk etmesi üzerine salondaki sandalyelerin çoğu da boş kaldı. Konferans, Denbej Mehmet Kızıl'ın söylediği Kürtçe şarkılarla devam etti.

REKTÖR BELENLİ'DEN SAĞDUYU ÇAğrıSI

Daha sonra kürsüye çıkan Rektör İbrahim Belenli, bu sürecin daha sağlıklı yürütebilmesi için tüm vatandaşların sağduyulu olması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Bu kongremize bir çok ülkeden gelen bilim insanları aramızda bulunuyor. Türkiye'de Kürdoloji bir bilim dalı olarak çalıştırılacaksa bunun harmanı Hakkari'dir. Çünkü Kürt kültürünün en etkin olduğu yer burasıdır. Türkiye'nin batısı bu süreci daha önce yaşadı. Burada da Kürtlerin kültürel değerlerinin kayda geçirilmesi için Kürdolojinin önemi büyüktür. Bunun çalışması ancak ve ancak bilim insanı yapabilir. Biz bunu gerçekleştirmek için çaba veriyoruz. Ben burada basındaki tüm arkadaşlara buradan sesleniyorum ve diyorum ki; 'Köy köy, kasaba kasaba dolaşsınlar. Nerede bir şiir var, bir ninni var, nerede kültürel bir değer var onu kayda geçirsinler. Bize getirip versinler. Biz de satın alalım. ' Tabi ki bir halkın incelenmesi için yok sayılmaması gerekir. Yoksa bir insan topluluğunu inceleyemezsiniz. Türkiye'de bu değişim çok hızlı bir şekilde devam edebilir ve ben diliyorum ki, ülkenin gelişmesi için önünde engel olan ve enerjimizin heba olmasına yol açan bu problemleri çözüleceğini diliyorum. Bu sürecin daha sağlıklı yürütebilmesi için tüm vatandaşlarımızın burada sağduyulu olması ve karşılıklı konuşması ve şiddete başvurmadan, medeni bir şekilde yapmaları gerekir. "

Yerel, Politika

Kaynak: DHA

7.12.2019 00:32:14