Ünlü Şarkıcı Metin Şentürk ABD'ye Gitti

Ünlü Sanatçı Metin Şentürk, Millevekili Adaylığı Konusunda Parti Liderleri ile Görüşmelerinin Sürdüğünü Belirterek, "Bu Meselenin Bir İdeolojisi Olmaz. Bu Bir Misyonerlik Ruhu ile Hareket Etmeyi Gerektiren Bir Davadır. Hangi Lider Bize Bu Konuda 'Evet Doğru Söylüyorsunuz. Gerçekten Bu Engelli İnsanlara Böyle İmkanlar Verilmeli' Derse Düşüncelerimizi Onlarla Paylaşacağız" Dedi.

11.05.2007 13:37 | Son Güncelleme: 11.05.2007 13:37Ünlü Şarkıcı Metin Şentürk ABD'ye Gitti
Ünlü sanatçı Metin Şentürk, millevekili adaylığı konusunda parti liderleri ile görüşmelerinin sürdüğünü belirterek, "Bu meselenin bir ideolojisi olmaz. Bu bir misyonerlik ruhu ile hareket etmeyi gerektiren bir davadır. Hangi lider bize bu konuda 'Evet doğru söylüyorsunuz. Gerçekten bu engelli insanlara böyle imkanlar verilmeli' derse düşüncelerimizi onlarla paylaşacağız" dedi.

Ünlü şarkıcı Metin Şentürk, 19 Mayıs'ta yapılacak Türk yürüyüşünde konser vermek ve görme sorunu ile ilgili bir dizi tetkikten geçmek üzere Amerika'ya gitti. Türk Hava Yolları'nın (THY) tarifeli seferiyle eşi Fulya Kalkavan Şentürk ile birlikte NewYork'a giden ünlü sanatçı, Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Geçen yıl da tedavi için Amerika'ya gittiğini hatırlatan Şentürk, "O zaman yapılan tetkikler vardı. Yıl içinde bana aynı hastaneden uzmanlar ulaştı. Bu sene de bu tetkiklerin yapılmasını istediler. Bakacağız. Kötüye giden bir şey var mı, iyiye giden bir şey var mı diye. Geçen yıl da ABD'li doktorlar bana yüzde 30 ihtimal verdi. Ama ben küçük ihtimallerle büyük hesaplar yapan biri değilim. Onun için birazcık daha durum iyileşsin diye bekledim. Bu sefer bir bakalım ne olacak" dedi.

Şentürk milletvekilliği adaylığı ile ilgili bir soru üzerine ise şunları söyledi:

"Ben zaten bundan önceki seçimlerde de biliyorsunuz DYP'den 3.sırada adaydım. O zaman sayın Çiller'le engellilerden sorumlu bir bakanlık kurulması konusunda mutabakata varmıştık. Şimdi de birkaç liderle görüşüyoruz. Benim bu ülkede bir idealim bir amacım var. 10 milyona yakın sakat vatandaşımız var. 10 milyonu 3 ile çarptığınız zaman ana-baba-çocuk olarak 30 milyon insanı birebir ilgilendiren bir sorundan söz ediyoruz. Böyle bir sorunun bir bakanlığı olması kadar gerekli hiç birşey yok bence."

Ünlü sanatçı hangi partiden aday olacağının sorulması üzerine ise, "Bu meselenin bir ideolojisi olmaz. Bu bir misyonerlik ruhu ile hareket etmeyi gerektiren bir davadır. Hangi lider bize bu konuda 'Evet doğru söylüyorsunuz. Gerçekten bu insanlara böyle imkanlar verilmeli' derse onlarla paylaşacağız düşüncelerimizi. AB sürecinde, AB'ye uyum yasaları çerçevesinde engellilerin hakları da çok önemli yer teşkil ediyor. Zira bir ülkenin medeniyeti ve çağdaşlık seviyesi, o ülkenin engellisine tanıdığı imkan ve

değerlerle de paraleldir. Gerekenler yapılacaktır. Bu bir hayal değil, gerçeğe doğru bir adımdır" diye konuştu.

Engellilerden sorumlu bir bakanlık kurulması durumunda ilk icraatının ne olacağın sorulması üzerine Şentürk, "Türkiye'de engelli vatandaşların okuma oranları yüzde 3-4 oranında. Çalıştırılma oranları yeni yasanın düzeltmesi ile yüzde 3-6 arasına çıkarıldı. Biz biliyorsunuz bir de mimari engelli bir ülkeyiz. Sokağa çıkan vatandaşımızın tekerlekli sandalyesi ile yürüyebileceği doğru yollar bile yok diyebilecek kadar az. Sosyal imkanlardan yararlanılabilecek yerlerin durumu belli. Fiziki şartları çok kötü

bir ülkeyiz. Ne demek oluyor bu . Engellilerin hayatı yüzde 95 bloke altında. Bakanlık kurulduğunda ilk iş bu blokeyi kaldıracağız. Onları tüketen değil üreten insanlar haline getireceğiz" şeklinde konuştu.

Şentürk'ün röpörtajın sonunda gazetecilere, "Eğer gözlerim açılırsa açıldığını söylemeyeceğim. Bakacağım karşımda nasıl hareketler yapıyorsunuz. Arkamdan hareket yapanlar varmış" demesi gülüşmelere neden oldu.

Fulya Şentürk ise "Ben bu hali ile Metin'le baş edemiyorum. Bir de gözü açılırsa ne yapacağım bilemiyorum" diyerek eşine takıldı.

(ÖFA-ED-ÖK-Y)


Kaynak: İHA

20.02.2020 08:20:52