Ünlüler Organ Bağışı İçin Yelken Yarışı Yapacak

ÜLKEMİZDE organ bağışı konusunda farkındalık yaratmak ve kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen "Hayata Yelken Aç" projesinin 2. Yarışı yine ünlü isimlerin katılımı ile gerçekleşecek.

12.05.2017 14:04Ünlüler Organ Bağışı İçin Yelken Yarışı Yapacak
ÜLKEMİZDE organ bağışı konusunda farkındalık yaratmak ve kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen "Hayata Yelken Aç" projesinin 2. Yarışı yine ünlü isimlerin katılımı ile gerçekleşecek.

Ünlü oyuncu Zeynep Beşerler İçgören'in desteği ile televizyon, sinema, tiyatro, spor ve müzik dünyasından çok sayıda ismin yelkencilerle bir araya geleceği "Hayata Yelken Aç Yelken Yarışı" Organ Nakilleri Bilinçlendirme ve Geliştirme Derneği tarafından, Memorial Sağlık Grubu katkılarıyla, Piangel Organizasyon tarafından düzenleniyor.

YELKEN YARIŞLARININ ARDINDAN KONSER VERİLECEK

Yelken yarışları 19 Mayıs 2017 Cuma günü Setur Kalamış Marina'da gerçekleşecek ve yine aynı noktada düzenlenen kupa töreni ve konser ile sona erecek.

Organ Nakilleri Bilinçlendirme ve Geliştirme Derneği Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat, ülkemizde binlerce insanın yaşamını devam ettirebilmek için organ nakli olması gerektiğinin altını çizerek "Organ nakli için Türkiye ve Dünya'daki en önemli sorun yeterli organ bağışının olmaması. Bu hayatların yitip gitmemesi için toplumun her kesiminin desteğine ihtiyacımız var. Batılı ülkelerde Türkiye'ye göre organ bağışı daha yüksek oranlarda. Burada bilgi eksikliği, ön yargılar ve yanlış inanışlar önemli rol oynuyor. Tüm bunları bir kenara bırakıp artık hastalarımızı topluma kazandırmamız gerekiyor. Sporu yaşam felsefesi haline getirmiş olan değerli yelkencilerimiz ve bu yolda bizlerle birlikte yürüyen ünlü dostlarımızın duyarlılığı, bu konuda kat etmemiz gereken mesafenin azaltılması için çok önemli." dedi.

BİNLERCE HASTA ORGAN BEKLİYOR

Yelken yarışının düzenleyicilerinden ve en önemli destekçilerinden oyuncu Zeynep Beşerler İçgören, bu yarışın hayatta kalmak için organ bağışına ihtiyaç duyan binlerce hastanın bekleyişini kamuoyuna bir kez daha hatırlatmak için düzenlendiğini ve bu konuda herkesin desteğini beklediklerini belirtti. İçgören "Yelkenlerimiz organ bağışı ile yeniden hayata dönmek için bekleyen binlerce insan için açılacak" dedi.

Organizasyona da destek veren Memorial Sağlık Grubu'nun Medya ve İletişim Direktörü Yeliz Soydan Şengün, ülkemizde organ bağışının yetersizliğine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen projelerin bu konuda farkındalığın artmasına önemli katkılarda bulunduğunu ve bu tür çalışmalara kurum olarak her zaman destek vereceklerini belirtti.

PROJE 6 YILDIR DEVAM EDİYOR

Bugüne kadar pek çok önemli projeye imza atan Piangel Ajans Başkanı Zuhal Ceran ise sosyal sorumluluk projelerinin sürdürülebilir olmasının önemini vurguladı ve "6 yıldır devam ettiğimiz Hayat Ver Organ Bağışı Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında gerçekleşen 2. Yelken Yarışı'na tüm yelkencilerimizi davet ediyoruz, yarış için gerekli bilgiye Türkiye Açık deniz Yarış Kulubü (TAYK) web sitesinden ulaşabilirler." dedi.

- İstanbul

Zeynep Beşerler, Memorial, 19 Mayıs, Türkiye, Politika, Güncel

Kaynak: DHA

24.10.2019 05:05:36