Haber, Son Dakika, Haberler

Ünye'de Gıda Denetimleri

Gıda Sektörüne Yönelik Yapılan Denetimlerde Sağlıksız Şartların Geçmiş Zamanlara Oranla Büyük Ölçüde Bertaraf Edildiği, Üretim ve Satışa Sunumda Görülen Eksiklerin Her Geçen Gün Azaldığının Gözlendiği Bildirildi.

22.01.2007 18:51 | Son Güncelleme: 22.01.2007 18:51
Ünye'de Gıda Denetimleri
Gıda sektörüne yönelik yapılan denetimlerde sağlıksız şartların geçmiş zamanlara oranla büyük ölçüde bertaraf edildiği, üretim ve satışa sunumda görülen eksiklerin her geçen gün azaldığının gözlendiği bildirildi.

Ordu'nun Ünye İlçe Tarım Müdürü Yetkin Esen, sektörde daha önce sık sık rastlanılan bir çok olumsuzluğa karşı denetimlerin sıklığı ve halkın bu konuda daha bilinçli hale gelmesi ile ortaya çıkan tablonun sevindirici olduğunu söyledi. Gıda denetimlerinin; gıda üreten, gıda satış noktaları ve toplu tüketim yerleri olarak üç kısımda yapıldığını ve sorumluluk bölgelerinde bu sektöre ait 700 işyerinin bulunduğunu belirten Yetkin Esen, “Örneğin; 2005 yılında yaptığımız denetimlerde 3 işyerine faaliyetten men cezası verildi. Kesilen para cezası tutarı ise 18 bin 904 YTL olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl ise faaliyetten men bulunmazken, para cezası miktarı ise 7 bin 240 YTL oldu” dedi.

İlçede, tarım müdürlüğü gıda teknisyenleri, gıda güvenliği, personel hijyeni, alet, ekipman hijyeni, iş yeri hijyeni konularında bir çok maddenin yer aldığı denetim formalarını dikkate alınarak yürüttüğü ve iş yerinin özelliğine göre belli zaman aralıklarında ya da rutin olarak yaptığı denetimler sürüyor. Denetim sonunda olumlu olan veya olmayan sonuçlar işyeri denetim defterine yazılıyor. Uygunsuz görülen durumlarda konusuna göre gerek cezai müeyyide uygulanarak gerekse uyarı yapılarak halk sağlığının korunması için çalışmalara devam ediliyor. Son yıllarda sayıları gitgide artan fast-foodlarda sık sık kontrol ediliyor.

(OU-SA)

22.01.2007 18:26 TSİ

Kaynak: İHA

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
Haberler ›› Yerel ››Ünye'de Gıda Denetimleri - Haberler