18 Mayıs 2018, 16:33

Ürdünlüler ABD'yi Protesto Etti

Ürdünlüler ABD

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını, büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto etmek ve Filistinlilere destek vermek için Amman’da yüzlerce kişi, El Huseyni Camii’nin önünde oturma eylemi yaptı.

ABD'nin Kudüsİsrail'in başkenti olarak tanımasını, büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto etmek ve Filistinlilere destek vermek için Amman'da yüzlerce kişi, El Huseyni Camii'nin önünde oturma eylemi yaptı.

Oturma eylemine katılan Ammanlılar, Müslümanların ilk kıblesi ve üçüncü kutsal şehri olan Kudüs'ün İsrail'in elinden kurtarılması için Arap ve İslam halkının harekete geçmesi çağrısında bulundu. Protestocular, Amerika aleyhine sloganlar attı. Oturma eylemi yapanlar, Kudüs'ün Yahudileştirilme ve Arap-İslam kimliğini silme eylemlerine karşı Arap hükumetlerinin sessizliğini kınadı.

Ürdün Müslüman Kardeşler Başkanı Abulhamid Ezzuneybat, Ürdün'ün Kudüs'teki mukaddes mekanların hamisi olmasının bir hak olduğunu, bunun bir kararla değiştirilemeyeceğini söyledi. Ezzuneybat, Ürdün hükümetine İsrail hükümeti ile ilişkileri kesmesi ve imzalanan imzaları iptal etmesi çağrısında bulundu.

Ezzuneybat, Arap ülkelerinin düşman ülkesi İsrail ile ilişkilerini sürdürmesinin bir zayıflık olduğunu, Filistin ile dayanışma için İsrail'in Ankara ve İstanbul temsilcilerinin kovulduğu gibi Arap ülkelerinin de aynı şeyi yapmasını istedi.

Protestocular Gazze Şeridi'ndeki direniş sırasında şehit düşen Filistinliler için de destek sloganları attı.

Ürdün'deki Müslüman Kardeşlerin başkanı Abdulhamid al-Thunibat da bir konuşma yaparak, ABD'nin kararlarını kınadı. Thunibat, "Biz bu davanın sahipleriyiz, Ürdün ve Filistin hedef noktasında" dedi. - AMMAN Ürdün,Amman,Kudüs,İsrail
Kaynak: İHA