11.10.2017 17:25

Uşak Üniversitesinde 2017-2018 Akademik Yılı Törenle Açıldı

Uşak Üniversitesinde 2017-2018 akademik yılı törenle açıldıUŞAK - Uşak Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi'nde Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun katılımı ile gerçekleştirildi.

Uşak Üniversitesinde 2017-2018 akademik yılı törenle açıldı

UŞAK - Uşak Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi'nde Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun katılımı ile gerçekleştirildi.
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu'nu karşılama törenine Uşak Vali Yardımcısı Sait Topoğlu, Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Uşak İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Nacar, İl Jandarma Komutanı Albay Yalçın Baysal, Uşak Üniversitesi Rektör Vekili Sayın Dalkıran ve Protokol üyeleri katıldı.
Uşak Üniversitesi Rektör Vekili Sayın Dalkıran makam odasında Çavuşoğlu'na Uşak Üniversitesi hakkında kısa bilgiler aktardı.
Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, 2017 - 2018 Akademik yılının tüm üniversite mensupları ve öğrencileri için hayırlı ve başarılı bir yıl olması temennilerinde bulundu.
Eğitimin vazgeçilmezleri arasında olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesini 2002' den buyana 11.4 kat artırdıklarını Türkiye'nin 21. YY da önüne koyduğu hedefleri ancak eğitimle ulaşabileceğinin farkında olduğunu geçmiş yıllarda olduğu üzere 2017 yılında da bütçeden en fazla payın yine eğitime ayrıldığını dile getirdi.
2002 yılında eğitim bütçesinin 10 milyar olarak belirlendiğini, 2017 yılı eğitim bütçesinin ise 110 milyar olduğunu ifade eden Çavuşoğlu; " Üniversitelerin 2002 yılında konserli bütçeden aldığı pay yüzde 2.54 iken 2017 yılında ise bu pay yüzde 3.97 olmuştur. Eğitim bütçemizi sürekli olarak artırmanın gayreti içerisindeyiz. Çünkü bizler Sayın Cumhur Başkanımızın ifadesi ile bu milletin onurunu korumanın milletimizin refah seviyesini yükseltmekle olacağını düşünüyoruz. Bu doğrultuda tüm alanlarda olduğu gibi eğiti alanında da ulaştığımız hiçbir seviyeyi milletimiz için yeterli bulmadığımızı ve daha fazlasını arzu ettiğimizi belirtmeliyim" dedi.
Aziz Türk Milletinin her alanda hizmet karı olduklarını dile getiren Çavuşoğlu, eğitim alanında da daha ileri sevilere ulaşmak temel hedefleri içerisinde olduklarını belirtti.
Daha güçlü ve daha büyük Türkiye ideali hepimizin ortak paydasıdır diyen Çauşoğlu; " Gençlerimize buradan seslenmek istiyorum. Güçlü ve büyük Türkiye sadece lafla olmaz. Bakınız günümüz hukukçularının kesinlikle sağlıklı bir iletişim kurmasını beklediğimiz mecellenin derin mana içeren bir hükmü vardır. Külfet nimete nimet külfete göredir. Külfetine katlanan nimetinden faydalanır. Zahmetsiz gayretsiz nimetten faydalanmak olmaz. İlmin irfanın ve onun getireceği başarının bir külfeti vardır. Bu külfet çok çalışmak çok gayret göstermektir. Unutmayalım ki matematikten astronomiye bir çok ilmin zirvesine ulaşmış Biruni'yi 17 yaşında eser vermeye başlatan şey araştırmacı ruhu öğrenme aşkı ve sönmeyen bir azim sahibi olmasıydı" şeklinde konuştu.
Dünya'yı anlamanın ve takip etmenin yolunun olayları ve yaşananları sorgulamaktan geçtiğine değinen Çavuşoğlu, sorgulamanın bir muhalefet bir reddetme yada hafife alma anlamına gelmediğini ancak ciddiyetle sorgulayan insanın doğruya en sağlam adımı atmış olacağını anlattı.
Uşak Üniversitesi Rektör Vekili Sayın Dalkıran' da törende yaptığı konuşmada 2017 - 2018 akademik yılının hayırlı olması dileklerinde bulunurken vizyondan Uşak Üniversitesinin 11 yıllık geçmişi misafirlere izlettirildi.
Tören sonrası Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'na Uşak Kilimi ve çeşitli hediyeler verildi.
(FB-EÖ-MB-Y)
Kaynak: İHA
Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan, Hakan Çavuşoğlu, Uşak, Politika, Güncel