Uygulamalı Acil Kurtarma Teknikleri Dersi

Aksaray Hüseyin Cahit korkmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, "Acil Kurtarma Teknikleri" dersi kapsamında hata yapmama bilinciyle hareket ederek uygulamalı eğitim alıyor.

23.03.2015 16:03 | Son Güncelleme: 24.03.2015 08:56

Hüseyin Cahit korkmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, "Acil Kurtarma Teknikleri" dersi kapsamında hata yapmama bilinciyle hareket ederek uygulamalı eğitim alıyor. Lisede eğitim gören 30 acil tıp teknisyeni öğrencisi, yapacakları en küçük hatanın sonucunun bile ağır sonuçlar doğuracağı bilinciyle hareket ediyor. Diğer birçok meslek gruplarına göre hatayı telafi etme şansları olmayan aci tıp teknisyeni adayları, sağlık lisesinde 4 yıl boyunca titiz eğitimden geçiyorlar.

Öğrencilerden Sümeyye Bilgiç, kendilerinin "Acil Kurtarma Teknikleri" dersi kapsamında aldıkları uygulamalı eğitimle, hayat kurtarmaya çalıştıklarını söyledi. Böyle bir meslek grubunda yer almaktan dolayı mutluluk duyduklarını aktaran Bilgiç, "Haftada 3 gün uygulamalı eğitim alıyoruz. Dersler kapsamında, trafik kazasının olduğunu düşünerek, ciddiyetle yaralıya müdahale ediyoruz. İnsanların hayatını kurtarmak ve yardımcı olmak güzel bir duygu. Buradan mezun olduktan sonra da aynı ciddiyetle çalışmalarımıza devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Bilgiç, mesleklerinde hataya yer olmadığını belirterek, "Elektronik bir eşya alırsın, bozuk çıkarsa bunu yenisiyle değiştirebilirsin ama bizim mesleğimizde böyle bir şansımız yok. Bizler de bunun bilincinde eğitim görüyoruz" dedi. Örencilerden Ayşegül Can ise insan hayatını kurtarmak için bu eğitimleri ugulamalı olarak en iyi şekilde aldıklarını, yapacakları küçük bir hatanın ise insan canına mal olacağı bilincinde davrandıklarını kaydetti.

Uygulamalı Acil Kurtarma Teknikleri Dersi

Hüseyin Cahit, Aksaray, Politika, Güncel

Kaynak: AA


26.01.2020 13:51:03